Strona główna » Zabawy w domu dla dzieci: Pomysły na kreatywną i rozwijającą aktywność w domowym zaciszu

Zabawy w domu dla dzieci: Pomysły na kreatywną i rozwijającą aktywność w domowym zaciszu

Święta mieszkaniowe – zabawy dla dzieci w domu podczas pandemii
COVID-19 zmusił nas do zmiany codziennych przyzwyczajeń. Dzieci uczą się teraz w domu, a rozmowy ze znajomymi odbywają się online. Nie powinno to jednak stanowić pretekstu do siedzenia przed ekranem przez cały dzień. Dzieci potrzebują ruchu, kreatywności i zabawy. W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy, które można zorganizować w domu.

1 Zabawy sportowe w domu

Nie musisz wychodzić na dwór, aby zorganizować zabawy sportowe dla dzieci. Wystarczy troszkę miejsca w pokoju lub korytarzu. Możesz zorganizować bieganie wokół stołu, rozłożyć kocyk na podłodze i zagrać w siatkówkę lub ustawic w domu slalom z krzesłami.

 • Gra w tenisa
  To zabawne i bardzo wciągające zajęcie. Skorzystaj z małych piłeczek, które możesz złapać z pleców, jak również z nakładki na rękę lub rakiety do tenisa. Jak zrobisz boisko? Możesz to zrobić używając kawałka taśmy, aby oznaczyć obręcz, pomiędzy którą musisz poprowadzić piłkę.

 • Kalambury
  Jest to gra polegająca na słowach i ruchach, więc jest idealna dla dzieci w domu. Zapytaj swoje dziecko, czy chce spróbować pokazywać słowa, a potem weź losowy przedmiot z domu, który będzie obiektem rysowania.

2 Kuchenne eksperymenty

Jeśli Twoje dziecko lubi eksperymentować i oczywiście, jeśli lubi gotować, to ta zabawa na pewno przypadnie mu do gustu. Możesz razem zacząć od zrobienia prostego ciasta lub ugotowania makaronu. Zbierajcie różne składniki i próbujcie nowe przepisy.

 • Pizza
  Pizza to idealny posiłek dla dzieci, który może zostać przygotowany przez nich samych! Przygotujcie ciasto i nazwij jedno miejsce dla każdego z dziecka, gdzie będzie mógł dodać swoje ulubione składniki. Następnie pieczcie pizzę w piekarniku.

 • Ciastka z mąki owsianej
  To proste i zdrowe ciastka. W zależności od preferencji można dodać różne rodzaje bakalii i suszonych owoców. Aby urozmaicić zabawę, możesz zorganizować konkurs na najciekawsze ciastka.

3 Nauka, ale w zabawie

Dziecko szybko się uczy podczas intensywnych i zabawowych ćwiczeń. Najlepsze są te, które angażują kilka zmysłów i są dostosowane do jego wieku i zainteresowań.

 • Wizyta w wirtualnych muzeach
  Spojrzenie na dzieła sztuki z całego świata to dobry sposób na rozwijanie wyobraźni Twojego dziecka. Dzięki wirtualnym wycieczkom po muzeach możesz poszerzyć swoją wiedzę o sztuce, a dziecko może nauczyć się historii i kultury.

 • Gry edukacyjne dla dzieci
  Zabawy w grę są nie tylko zabawą, ale również sposobem na naukę nowych rzeczy. Gry edukacyjne dostarczają interesujących i przydatnych wiedzę, a jednocześnie uczą logicznego myślenia i koncentracji.

4 Opowieści przed snem

Każde dziecko uwielbia, kiedy mama albo tata czytają mu bajki. Podczas snu dzieci często przetwarzają wszystko, czego doświadczają podczas dnia, więc korzyści z opowieści dla dzieci są wszelakie. Można wymyślić historię wspólnie z dzieckiem lub przeczytać książkę.

 • Nocna przygoda
  Stwórz małe gniazdo, przytulny pokój, zapal lampkę nocną i połóż się z dzieckiem na łóżku. Oto czas dobrej opowieści. Współtwórzcie swoje opowieści o księżycu, gwiazdach i kosmosie.

5 Kreatywny młody artysta

Dla dzieci sztuka może być świetną zabawą, a tym samym sposobem na wyrażenie swoich emocji. Podczas wolnego czasu z dzieckiem można tworzyć różnorodne rysunki, malowania albo plastyczne rzeczy.

 • Origami
  Origami to sztuka składania papieru w różne kształty. Pomaga wyrabiać cierpliwość, koncentrację i dokładność. W internecie znajdziecie różnego rodzaju instrukcje jak złożyć proste zwierzaki i kwiaty.

 • Kawałki z natury
  Zbierzcie kamienie, gałęzie i inne rzeczy z natury i stwórz zabawne stworki. Cała zabawa polega na tym, aby użyć wyobraźni i kreatywności.

6 Zabawa z puzzlami

Zabawa w układanie puzzli jest wspaniałą rozrywką dla dzieci. Puzzles pomagają w rozwijaniu spostrzegawczości, myślenia logicznego i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

 • Układanie puzzle dla małych dzieci
  Dzieci lubią układać proste puzzle. Należy do tego je zachęcać oraz pomagać im, gdy wpadną w trudności. Wybierz puzzle z obrazkami, które fascynują Twoje dziecko, aby było motywowane.

 • Puzzle dla dzieci starszych
  Dla starszych dzieci można wybrać trudniejsze puzzle, np. te z dużą ilością elementów lub trudnymi wzorami. To dobry sposób na rozwijanie cierpliwości i koncentracji.

7 Bieganie w deszczu

Nawet w deszczowy dzień można zorganizować rozwijającą zabawę. Dzieci uwielbiają skakać w kałużach i biegać w deszczu. Wystarczy nadzieć się na odpowiedni czas i dobrą pogodę i wyjść na dwór.

 • Zabawa w wyścigi
  Zaproponuj Dziecku bieganie w wyścigi. Może to być przepychanie lub bieganie w połowie, byle tylko w deszczu i w kałużach. Możesz także zorganizować loterie, kto pierwszy dotknie drzewa, kamienia lub kosza na śmieci.

Podsumowanie
Wspólne granie, gotowanie, opowieści przed snem, rysowanie, jak również zabawy w domowe igrzyska oraz układanie puzzle to doskonał sposób na spędzenie czasu z dzieckiem. Zabawy te rozwijają kreatywność, zdolności manualne i myślenie logiczne. Dzięki nim dziecko rozwija swoje umiejętności oraz zdobywa cenne doświadczenie, które będzię mu służyć w przyszłości.