Strona główna » Zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu: Ćwiczenia i gry ruchowe dla maluchów

Zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu: Ćwiczenia i gry ruchowe dla maluchów

Ćwiczenia i gry ruchowe dla maluchów w przedszkolu

W wieku przedszkolnym dzieci odkrywają świat oraz swoje możliwości, a zabawy ruchowe pozwalają im na rozwijanie koordynacji ruchowej, wzmacnianie mięśni oraz intelektualne i emocjonalne rozwijanie się. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka sposobów, jak zorganizować zabawy ruchowe dla przedszkolaków.

  1. Ćwiczenia ruchowe na zewnątrz

Częste zabawy na świeżym powietrzu pozwalają dzieciom na swobodne wykorzystywanie swych ciał do zabawy oraz na nawiązanie kontaktu z naturą. Dzieci mogą biegać, skakać przez kręgle lub nad przeszkodami, łapać piłki, grać w dwa ognie i wiele innych. Organizując zabawy ruchowe w terenie, należy pamiętać o bezpieczeństwie.

  1. Zabawy ruchowe w sali

Gry ruchowe w zamkniętej przestrzeni pozwalają dzieciom na swobodne wykorzystywanie swojego ciała, lecz także uczą szacunku dla ograniczonej przestrzeni. Dzieci mogą uczestniczyć w zabawie w chowanego, balonowych przeciwnikach, skradanki, czy też piłka nożna. Wiele z tych zabaw wymaga różnego rodzaju sprzętu, takiego jak balony, piłki, czy też hula hop.

  1. Ćwiczenia ruchowe w rytm muzyki

Dzieci w przedszkolu zdobywają różne doświadczenia ruchowe poprzez rytmiczny ruch. Jedną z popularniejszych zabaw jest “Kółko i krzyżyk” lub “Zabawa w statki, które polega na tańcu w rytm muzyki. Dzieci mogą skakać, klaskać w dłonie lub machać rękami wedle wybranego tempa. W ten sposób nie tylko ćwiczą koordynację oraz szybkość, lecz także rozwijają wyobraźnię.

  1. Ćwiczenia ruchowe z piłką

Wiele dzieci kocha piłkę, dlatego warto zachęcać do zabawy z nią od małego. Oprócz tradycyjnego grania w piłkę nożną, można także wykorzystać piłkę do innych gier, takich jak robienie bramek, zabawa w koszykówkę, piłka w dwa ognie. Zabawy z piłką pozwalają na rozwijanie koordynacji oraz umiejętności strategicznego myślenia.

  1. Zabawy ruchowe z taśmą gimnastyczną

Taśma gimnastyczna to popularny rekwizyt zabaw ruchowych w przedszkolu. Dzieci mogą razem tańczyć i poruszać się według określonego rytmu, czy też przywiązywać taśmę do drzewa i układać różne figury. Dzięki temu rozwijają koordynację ruchową oraz kreatywność.

  1. Zabawy w ruchu inicjowany

Zabawy w ruchu inicjowanym, to zabawy, w których pedagog inicjuje ruchy, a dzieci muszą je odzwierciedlać. Można, np. poprosić dzieci by odwzorowały różne zwierzęta, jakim ruchom towarzyszą. Można także zorganizować zabawę, w której nauczycielka współpracując z dziećmi rysuje coś na tablicy, a dzieci muszą to odwzorować ruchami – jest to znana i lubiana przez dzieci gra w wisielca.

  1. Zabawy ruchowe z ukrytymi przeszkodami

Zabawy ruchowe z ukrytymi przeszkodami polegają na tym, że w sali są ustawione różnego rodzaju przeszkody, od których dzieci muszą się ukryć, a następnie w bezpieczny sposób wyjść z ukrycia. Mogą one wtedy pokonywać przeszkody, biegać przez tunele, pokonywać wysokie drabiny lub chodzić po poręczach. Dzięki temu w zabawie ruchowej uczestniczą nie tylko mięśnie rąk i nóg, ale również mięśnie klatki piersiowej, co przyczynia się do dobrze rozwiniętej koordynacji.

Podsumowując, zabawy ruchowe w przedszkolu to świetna forma rozwoju dla dzieci. Uczą one dziecią współpracy, szacunku dla zabawy, rozwijają koordynacje, kreatywność oraz umiejętność strategicznego myślenia. Najważniejsze, aby zabawa była bezpieczna i dostosowana do potrzeb dziecka.