Strona główna » W jaki sposób skutecznie zabić kreatywność dziecka?

W jaki sposób skutecznie zabić kreatywność dziecka?

Rozwijanie kreatywności dziecka

Odpowiednie wychowanie dziecka to duże wyzwanie. Rodzice codziennie mają wiele trudności do rozwiązania i decyzji, które muszą podjąć. Błędy wychowawcze zdarzają się każdemu, nie ważne ile książek i artykułów przeczytasz – bardzo prawdopodobne jest to, że zdarzą się momenty, w których popełnisz jakiś błąd. Najważniejsze to starać się unikać tych błędów. Rozwój dziecka to bardzo szeroki temat, to co powinniśmy zapewnić naszym pociechom obejmuje wiele obszarów. Jedną z bardzo ważnych kwestii jest kreatywność, którą należy w dziecku rozwijać. Dziecko, które swobodnie może ją rozwijać zyskuje bardzo wiele. Potrafi rozwiązywać problemy w twórczy sposób, łatwiej przyswaja wiedzę i potrafi wykorzystać ją w odpowiednich sytuacjach, chętnie realizuje zadania, a to tylko niektóre z korzyści.

Zabijanie kreatywności w dziecku

Już wiesz, że czasami łatwo jest popełnić błąd wychowawczy. Również w kwestii rozwijania kreatywności w dziecku błędy się zdarzają. Warto je znać i ich unikać, aby nie odbierać dziecku szansy na rozwój tej ważnej umiejętności. To zabija kreatywność dziecka:

  1. Kontrola w nadmiernym stopniu – dzieci jej potrzebują, ale w niektórych sytuacjach warto pozwolić działać im samodzielnie. Dla dziecka bardzo ważna jest swoboda i możliwość działania według instynktu ponieważ to rozwija kreatywność. Jeśli dziecko będzie nadmiernie kontrolowane, nie będzie miało możliwości swobodnie działać. Oczywiste jest to, że martwisz się o swoją pociechę i nie chcesz, aby stała jej się jakaś krzywda. Kontroluj, ale daj również potrzebną swobodę do samodzielnego działania.
  2. Zaplanowana każda godzina – jeśli harmonogram dziecka jest zapełniony co do minuty, dziecko nie ma czasu na nudę. Tymczasem nawet nuda jest potrzebna w procesie odpowiedniego rozwoju. Jeśli dziecko się nudzi, może spróbować samodzielnie wymyślić coś, dzięki czemu będzie miało ciekawe zajęcie. Pozwól więc dziecku na odrobinę wolnego w ciągu dnia, aby mogło to odpowiednio wykorzystać.
  3. Bądź taki jak inni – doceniaj swoje dziecko i zaakceptuj to, że jest to osoba, która ma swoje własne cechy. To, że koleżanka z klasy ma lepszą ocenę z matematyki nic nie znaczy. Twoje dziecko również na pewno jest w czymś dobre, więc doceniaj to i pokazuj swoją dumę. Jeśli z jakiegoś przedmiotu ma problemy, pomóc a nie oceniaj. Nie mów dziecku, że powinno być takie jak ktoś z jego otoczenia. Każdy jest inny, dzieci również. Pamiętaj, że to właśnie osoby idące pod prąd, zdziałały dla ludzkości i rozwoju najwięcej.
  4. Bajki – są dobre, ale w odpowiedniej ilości. Warto pozwolić czasami dziecku na obejrzenie wartościowej bajki, ale nie może to być za długo i za często. Godziny spędzone przed ekranem telewizora, komputera, tabletu czy telefonu to nic dobrego. W ten sposób zabijasz kreatywność dziecka.
  5. Sztywne reguły – to problem szczególnie dzieci w wieku szkolnym. Polski system edukacji niestety pozostawia wiele do życzenia. Dowodem na to jest fakt, że egzaminy często trzeba rozwiązywać „pod klucz”, ponieważ takie działanie zapewnia najlepszy wynik. Kreatywność jest w ten sposób tłamszona. Jeśli dziecko znajduje nowy sposób na rozwiązanie zadania albo nowe zastosowanie dla jakiegoś przedmiotu – powinno być to chwalone i wspierane, a nie karane.
  6. Nagrody – czasami warto dać coś dziecku za jego postępy, albo dobre zachowanie. Jeśli jednak dziecko dostaje za każde posłanie łóżka, czy piątkę w szkole nagrodę, radość z dochodzenia do celu będzie znikoma. Dziecko będzie robiło wszystko tylko po to, aby dostać nagrodę.
  7. Kupowanie gotowych zabawek – warto mieć kilka sztuk fajnych zabawek edukacyjnych, ale warto również wraz z dzieckiem wykonać takie zabawki w domu. Dzięki temu dziecko będzie mogło poznać otaczający świat, dokonywać wyborów i jednocześnie rozwijać kreatywność. Piękne zabawki ze sklepu nie zawsze są dobrym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Rozwijanie kreatywności jest bardzo ważne. Kreatywne dziecko to szczęśliwe dziecko i dobrze radzący sobie w życiu dorosły. Pewne zachowania rodziców niestety potrafią skutecznie zabić kreatywność w dziecku, warto więc takich zachowań unikać. Pozwól dziecku na nieoczywiste rozwiązania, doceń jego indywidualność i dobre pomysły, daj szansę na doświadczanie i nie wyręczaj w każdej sytuacji. Takie postępowanie z pewnością przyniesie korzystne efekty. Dziecko musi mieć możliwość swobodnego działania, a ty jako rodzic musisz mu to zapewnić. Nie porównuj dziecka do innych, nie karz za jego pomysłowość, ponieważ możesz mu tym wyrządzić ogromną krzywdę. Jeśli weźmiesz sobie wszystko to, co zostało napisane w 7 punktach artykułu w poprzednim fragmencie, na pewno będziesz dobrym wsparciem dla swojej pociechy. Pamiętaj, że takie wsparcie pomaga w budowaniu relacji rodzic – dziecko, dzięki której twój potomek będzie ci ufał i chętnie z tobą rozmawiał. Jeśli jesteś kochającym i odpowiedzialnym rodzicem, na pewno ci na tym zależy, więc bądź przewodnikiem i towarzyszem swojego dziecka w rozwoju, a na pewno zauważysz pozytywne efekty już niedługo.