Strona główna » Trzej Muszkieterowie bajka: Ciekawe adaptacje i animacje oparte na znanej powieści

Trzej Muszkieterowie bajka: Ciekawe adaptacje i animacje oparte na znanej powieści

Często mówi się, że literatura klasyczna jest nieśmiertelna. I rzeczywiście – po wiekach od jej powstania powraca ona do nas w nowych formach. Tak jest w przypadku powieści “Trzej Muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, która doczekała się wielu adaptacji filmowych i serialowych. W tym artykule skupimy się jednak na ciekawych adaptacjach i animacjach opartych na tej znanej powieści.

  1. “Trzej muszkieterowie” w reżyserii Georgesa Moncaza

Prawdziwą perełką dla miłośników filmów niemych jest francuska produkcja “Trzej muszkieterowie” z 1921 roku w reżyserii Georgesa Moncaza. Choć film nie jest w stu procentach wiernym odwzorowaniem książki, to jednak zachwyca widowiskowymi scenami walk i podniosłą muzyką. Ponadto, kreacja aktorska m.in. Adolphe Menjou jako Comte de Rochefort czy Eugene Pallette jako Planchet, jest niezapomniana.

  1. Serial “Trzej muszkieterowie” BBC

W 2014 roku brytyjska stacja BBC wyprodukowała serial “Trzej muszkieterowie”, który zyskał bardzo pozytywne recenzje. W rolach głównych wystąpili Luke Pasqualino jako D’Artagnan, Santiago Cabrera jako Aramis, Tom Burke jako Athos i Howard Charles jako Porthos. Serial wyróżnia się doskonałym klimatem, wartką akcją i świetnie dobranymi aktorami, którzy nadali postaciom nowego, ciekawego wymiaru.

  1. “Barbie i Trzej muszkieterowie”

Produkcja wydana w 2009 roku, znana w Polsce jako “Barbie i Trzej muszkieterowie”, to adaptacja dla najmłodszych fanów Dumasa. Opowiada o czterech dziewczynach, które postanawiają zostać muszkieterkami, by ocalić swoje królestwo. Mimo nieco infantylnego podejścia, animacja cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i uważana jest za niezobowiązującą i przyjemną rozrywkę.

  1. “Dogtanian i Trzej muszkieterowie”

To hiszpański serial animowany z 1981 roku, opowiadający o przygodach młodego psa Dogtaniana, który marzy o zostaniu muszkieterem. Serial w Polsce emitowany był m.in. przez TVP i cieszył się dużą popularnością. Doskonałe charaktery postaci, szybka akcja i przyjemna muzyka sprawiają, że ten serial stał się kultowym dziełem po dziś dzień.

  1. “Trzej muszkieterowie” w reżyserii Richarda Lestera

Brytyjski film z 1973 roku, w reżyserii Richarda Lestera, to kolejna adaptacja “Trzech Muszkieterów”, która zyskała uznanie krytyków i widzów. W rolach głównych wystąpili m.in. Oliver Reed jako Athos, Richard Chamberlain jako D’Artagnan i Michael York jako Aramis. Film wyróżnia się nie tylko doskonałymi aktorami, ale również pięknymi zdjęciami i kostiumami, tworzącymi klimat XVII-wiecznej Francji.

Podsumowanie

“Trzej Muszkieterowie” to przede wszystkim wspaniała powieść, ale także materiał, który daje twórcom ogromne pole do popisu. Poruszona w tej liście kilka tematów to zaledwie wierzchołek góry lodowej, gdyż adaptacji tej powieści jest znacznie więcej. Każda z nich jednak w swoisty sposób oddaje ducha oryginału i przypomina nam, że dumnie stoi on pośród najważniejszych dzieł literatury światowej.