Majówka tuż, tuż, a Ty nadal nie wiesz gdzie pojechać? Szukasz idealnego miejsca na spędzenie majowego weekendu? Jeśli na obydwa pytania, Twoja odpowiedź brzmi: „tak”, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przedstawię Ci w nim 5 najfajniejszych miejsc na majówkę na Lubelszczyźnie.
Lublin
Jest to stolica tego regionu. Będąc w tym mieście, warto odwiedzić Ogród Saski oraz Ogród Botaniczny Uniwersytety Marii Skłodowskiej-Curie. W pierwszy miejscu znajduje się ok. 2500 drzew (w tym rośnie topola biała o obwodzie 610 cm uznana za pomnik przyrody w 1997 roku), wiele krzewów i bylin. W drugim miejscu natomiast możesz podziwiać 1600 gatunków drzew i krzewów, ponad 3300 roślin zielnych rosnących w gruncie oraz ok. 1600 gatunków roślin szklarniowych. W parku rośnie 106 drzew w wieku ponad 100 lat. Miejscem, do którego koniecznie trzeba się udać (jeśli tylko lubisz spędzać czas nad wodą) jest Zalew Zemborzycki, który oferuje kompleks basenów, zjeżdżalnie wodne, place zabaw, restauracje. Znajdują się tu również: wyciąg dla narciarzy wodnych oraz wypożyczalnia sprzętu oferująca kajaki oraz windsurfingu, rowery górskie i wodne. Zajęcie dla siebie znajdą tu również wędkarze. Mówiąc o Lublinie, nie można zapomnieć o Starym Mieście. Jest tutaj między innymi Brama Krakowska, Baszta Gotycka, plac Łokietka oraz Zamek.
Zamość
Jest to miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jeden z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa. Często jest nazywane „perłą renesansu”. W tym mieście na uwagę zasługuje Stare Miasto. Znajduje się tu wiele zabytków, na przykład ratusz, dawny pałac Zamoyskich, budynek dawnej Akademii Zamojskiej), katedra, kościoły franciszkanów, redemptorystów i św. Katarzyny, synagogę oraz pozostałości zamojskiej twierdzy. Jest tutaj również ogród zoologiczny (jedyny w tej części Polski), w którym mieszka 2524 zwierząt z 312 gatunków. Przez to miasto przechodzą również dwa szlaki turystyczne oraz dwie trasy rowerowe. Na Rynku Wodnym możemy zobaczyć mieniąca się kolorami tęczy fontannę.
Kazimierz Dolny
W tym mieście można zobaczyć Rynek, który jest otoczony zdobionymi kamienicami. Pośrodku niego znajduje się studnia. Z każdego miejsca w Kazimierzu Dolnym jest widoczna baszta zamkowa. Z niej możemy podziwiać panoramę całego miasta. Kolejnym punktem widokowym w tym mieście jest Góra Trzech Krzyży. Warto również wybrać się do zespołu zamkowego (w skład którego wchodzi wspomniana wcześniej baszta). Możemy obejrzeć tutaj pozostałości po zamku wybudowanym z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Będąc w tym mieście, warto zobaczyć również jeden z najbardziej malowniczy z wąwozów – Korzeniowy Dół, który ma około 400 metrów, a ze ścian wystają poskręcane w najróżniejsze kształty korzenie drzew.
Nałęczów
Jest to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu kardiologicznym. Leczy się tu przede wszystkim choroby: wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca i stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego. W centrum miasta znajduje się 25 hektarowy park Zdrojowy, a w nim między innymi: Pałac Małachowskich (zachowaną najcenniejszą Salą Balową oraz przylegającymi Salami Portretową i Zieloną), sanatoria „Stare Łazienki” i „Książę Józef”, Dom Zdrojowy (z pijalnią wody mineralnej z trzech źródeł: „Miłość”, „Barbara” i „Celiński”, palmiarnią i pijalnią czekolady Wedel), obiekt spa Atrium. W Nałęczowie znajdują się zabytkowe wille oraz zabytkowe obiekty i placówki muzealne. W mieście tym są również szlaki spacerowe i turystyczne oraz ścieżki rowerowe.
Roztocze
Jest to miejsce idealne dla osób lubiących spędzać czas aktywnie. Można tutaj spacerować, jeździć rowerem, jak i płynąć kajakiem. Najpopularniejszą miejscowością na Roztoczu jest Zwierzyniec. Jest tutaj między innymi zabytkowy Browar, Kościół „Na Wyspie” św. Jana Nepomucena, Stawy Echo oraz wieża widokowa Biała Góra. Oprócz tego w Józefowie, Krasnobrodzie oraz Nowinach istnieją trzy kamieniołomy, które też warto zobaczyć. Można również wybrać się do rezerwatu przyrody Czartowe Pole, w którym są między innymi ruiny starej papierni Zamoyskich, pomnik upamiętniający manewry wojsk polskich w 1931 roku oraz symboliczne groby partyzantów poległych w walkach w 1943 roku. W tym rezerwacie są również dwa szlaki turystyczne.
Dzięki temu artykułowi poznałeś/poznałaś już pięć najlepszych miejsc na spędzenie majówki. Spośród nich z pewnością bez problemu wybierzesz takie, które najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Ci miłego wypoczynku!