Relacje między rodzeństwem
Dobre relacje między rodzeństwem są bardzo ważne. Jeśli masz siostrę albo brata, a wasze relacje są na dobrym poziomie, na pewno potwierdzisz to, że warto o nie dbać. Na pewno też potwierdzisz, że w dzieciństwie wcale nie było łatwo je utrzymać. W rodzeństwie dochodzi często do kłótni, sprzeczek, nieporozumień i wielu konfliktów. Im dzieci są starsze, tym kłótnie poważniejsze. Warto jednak zadbać o relacje, jeśli masz więcej niż jedno dziecko, pomóż im utrzymywać dobre stosunki w rodzeństwie.
Jak zadbać o dobre relacje
Dbanie o odpowiednie relacje w rodzeństwie nie jest łatwe. Szczególnie trudne jest to wówczas, gdy między dziećmi jest mała różnica wieku. W takie sytuacji codziennie jest wiele powodów do kłótni. Można, a nawet trzeba wychować dzieci tak, aby ich relacje były dobre. Umiejętność budowania i podtrzymywania relacji jest bardzo ważna. Jeśli dziecko nauczy się to robić w środowisku rodzinnym, później będzie mu łatwiej robić to w żłobku, przedszkolu, szkole i tak dalej.
Podstawą dla tworzenia relacji jest spędzanie czasu razem. Nie da się zbudować satysfakcjonującej relacji na odległość. Oczywiście takie relacje też są dobre, ale nigdy nie będą pełne. Ważne jest więc zachęcanie dzieci do tego, aby spędzały czas wspólnie. Fizyczny kontakt jest także ważny. Głaskanie, przytulanie i inne gesty są bardzo miłe i potrzebne. Dzięki nim wyrażamy sympatię i miłość. Jeśli między twoimi pociechami jest kilka lat różnicy, pozwól starszakowi mieć taki kontakt nawet już z noworodkiem. Nie zabraniaj dziecku głaskania czy tulenia młodszego rodzeństwa. Oczywiście bądź zawsze przy tym i kontroluj, aby żadnemu dziecku nie stała się przypadkiem krzywda. Tłumacz starszemu dziecku, że noworodek jest delikatny i trzeba się nim opiekować w odpowiedni sposób.
Nie buduj muru między dziećmi. Niestety wielu rodziców robi to, często nieświadomie, a to ma negatywny wpływ na relacje między rodzeństwem. Pamiętaj, że żadne z dzieci nie może być faworyzowane. Nie możesz za wszystko obwiniać starszego dziecka, odpuszczając młodszemu. Pamiętaj, że to iż dziecko jest starsze, wcale nie oznacza, że musi być mądrzejsze czy bardziej opiekuńcze. Nie pozwalaj również na to, aby stereotypy były obecne w wychowaniu. Chłopcy nie muszą być silniejsi, dziewczynki nie muszą być bardziej opiekuńcze. Kierowanie się stereotypami i faworyzowanie któregoś z dzieci, to bardzo krzywdzące doświadczenia dla maluchów, które zostawiają ślady w jego psychice na długie lata, często także na zawsze. Takim zachowaniem budujesz jednocześnie mur między rodzeństwem, który skutecznie utrudni albo nawet uniemożliwi im budowanie dobrej i trwałej relacji.
Ucz dzieci tego, że można, ale wcale nie trzeba się dzielić. Często jedno dziecko koniecznie chce mieć to, czym akurat bawi się drugie. Wymuszanie na dziecku ciągłego dzielenia się, nie jest dla niego dobre. Jeśli coś należy tylko do niego, ma prawo nie chcieć się tym dzielić. Oczywiście dzielenie się jest miłe i warto to robić, ale nie zawsze trzeba. W wychowaniu trzeba dbać zarówno o to, aby dzieci potrafiły się czasami dzielić, ale także o to, aby wiedziały, że nie zawsze ktoś chce to robić i ma do tego prawo. Nie zawsze przecież dostajemy to, czego chcemy i warto uświadamiać to maluchom już od początku.
Rozwiązujcie konflikty w mądry sposób. Kłótnie między rodzeństwem zdarzają się bardzo często. Trzeba więc wiedzieć, jak rozwiązywać konflikty w odpowiedni sposób. Pamiętaj, że to co można a czego nie można robić, powinno zostać jasno określone. Jeśli którekolwiek z dzieci przekroczy granice, powinno ponieść karę. Nie faworyzuj nikogo i nie odpuszczaj. Jeśli zauważysz, że twoje dzieci kłócą się, postaraj się dowiedzieć co jest przyczyną i postarajcie się wspólnie znaleźć sposób na rozwiązanie sytuacji tak, aby nikt nie był pokrzywdzony. Daj też czas dzieciom na ochłonięcie i przemyślenie sprawy oddzielnie. Pochwal, jeśli dojdą do porozumienia i zgody. Pamiętaj o tym, że krzyki i stosowanie kar cielesnych to nic dobrego, a to drugie zachowanie jest wręcz niedopuszczalne.
Zachowaj spokój i cierpliwość – wychowanie dzieci to wymagający test, postaraj się zachować spokój i bądź cierpliwy. Często trudno jest tego dokonać, ale warto się starać ponieważ bez tego wszystko jest jeszcze trudniejsze.
Podsumowanie
Dobre relacje z rodzeństwem to klucz do wielu innych relacji. Warto je odpowiednio pielęgnować poprzez równe traktowanie dzieci, zachęcanie ich do spędzania czasu wspólnie, podkreślanie jak ważne są relacje w życiu człowieka. Trzeba także mądrze rozwiązywać konflikty. Dzięki temu żadne z dzieci nie będzie pokrzywdzone, a także nauczą się sztuki rozwiązywania nieporozumień w odpowiedni sposób. Wychowanie więcej niż jednego dziecka to wyzwanie, ale pamiętaj, że w dorosłym życiu te relacje będą bardzo potrzebne. Zadbaj więc o to, aby dzieci budowały i pielęgnowały je już od najmłodszych lat.