Strona główna » Rękawice sensoryczne w terapii i zabawie

Rękawice sensoryczne w terapii i zabawie

Odkrywanie świata przez dziecko

Dzieci codziennie odkrywają świat i doświadczają nowych przeżyć. Dzieci najchętniej i najbardziej efektywnie uczą się poprzez zabawę. Warto pamiętać, że pobudzanie różnych zmysłów dziecka jest bardzo ważne. Odbieranie i reagowanie na bodźce to umiejętność, którą warto ćwiczyć już od najmłodszych lat życia. Dobrym sposobem na zabawę jest zabawa z rękawicami sensorycznymi.

Rękawice sensoryczne

Warto je wykorzystać w terapii integracji sensorycznej. Idealnie nadają się do masażu, który stymuluje układ dotykowy i proprioceptywny. Odpowiednia rękawica sensoryczna dostarcza ciekawych wrażeń wzrokowych i dotykowych. Rękawice sensoryczne to również świetny sposób na zabawę. Dzięki nim dziecko może odkrywać i poznać nowe rzeczy, a także zrelaksować się i odprężyć. Rękawice sensoryczne można kupić. Ceny są różne, rękawice można nabyć już za około 80 zł. Taka rękawica posłuży na długo, większość z nich można używać nawet w wodzie, co także jest ciekawą formą zabawy i wspierania rozwoju sensorycznego dziecka. Jeśli jednak nie chcesz wydawać takiej ilości pieniędzy, możesz spróbować wykonać taką rękawicę w domu.

Potrzebujesz:

 • kilka sztuk lateksowych rękawiczek
 • miska
 • mąka
 • kasza
 • sól
 • ryż
 • łyżka

W przypadku samodzielnie wykonanej rękawicy, zabawa zaczyna się jeszcze przed jej stworzeniem. Po przygotowaniu materiałów, pozwól dziecku na zapoznanie się z ich formą, fakturą. Dziecko może pomóc w tworzeniu rękawicy. Proces ten jest bardzo łatwy. Wystarczy po prostu wypełnić lateksowe rękawice podanymi produktami, można je dowolnie mieszać co da różny efekt. Gdy już wszystkie rękawice będą wypełnione, można je zawiązać i rozpocząć zabawę.

Oto kilka sposobów na ciekawą zabawę:

 1. Ugniatanie – niech dziecko zapozna się z tym, jakie doznania dotykowe przynosi ugniatanie rękawic, które są wypełnione różnymi produktami.
 2. Wykorzystaj rękawiczki sensoryczne jako woreczki gimnastyczne – możecie przenosić je na głowie i spróbować ich nie zrzucić, możecie nimi rzucać w określone miejsce albo rzucać nimi do kosza.
 3. Tor przeszkód – stwórzcie tor z dostępnych w domu przedmiotów. Możecie użyć koca, krzesełek dla dzieci, zabawek. Jak już tor będzie gotowy, spróbujcie go pokonać na różne sposoby, utrudniając sobie zadanie koniecznością trzymania w ręce rękawicy sensorycznej.
 4. Zawody w skokach – wymyślcie kreatywne zadania z użyciem rękawicy, a później razem je realizujcie. Na liście zadań mogą być na przykład podskoki z rękawicą sensoryczną, umieszczoną między kolanami. Skoki mogą być wzwyż albo w dal – wszystko zależy od kreatywności i pomysłu na sensoryczną zabawę z dzieckiem.
 5. Rzucanie do siebie – stań naprzeciwko dziecka i rzucajcie do siebie rękawicę. Możliwości jest wiele, może to być rzut lewą albo prawą ręką, rzut z nad albo zza głowy.

Podsumowanie

Wykorzystanie rękawic sensorycznych do zabawy z dzieckiem to świetny sposób. Można w ten sposób skutecznie wspierać rozwój dziecka. Maluch może poznać nie tylko siebie i swoje ciało oraz jego reakcje na różne bodźce, ale także poznaje świat wokół siebie. Jeśli szukasz idealnego sposobu na oderwanie dziecka od laptopa czy telewizora, rękawice sensoryczne są świetnym na to sposobem. Pomysłów na zabawę jest wiele, wszystko zależy od waszej kreatywności i pomysłu. Rękawice sensoryczne możesz kupić w sklepie, możesz także wykonać je samodzielnie, przy użyciu składników, które są w większości domów na co dzień. Wspólne tworzenie rękawicy to także świetny sposób na dobrą zabawę z dzieckiem, dzięki której może poznawać świat zmysłami. Warto pozwolić dziecku na to, aby samodzielnie wybrało, którym materiałem wypełni daną rękawice. Możesz również bez obaw pozwolić samodzielnie wypełnić rękawice swojemu dziecku. Na pewno będzie zaciekawione i podekscytowane tak ważnym zadaniem. Pozwól mu je wypełnić na swój własny sposób, wspieraj samodzielność dziecka.