Szarlotka znana od lat wśród wypieków, jej nietypowość polega na kruchym cieście oraz prażonych jabłkach z cynamonem. Choć nie powinno się eksperymentować z tego rodzaju ciastem, to i tak jest wiele różnych przepisów dotyczących tego ciasta.
Jak przedstawia się historia szarlotki?
Szarlotka to wypiek, który zakorzenił się we Francji, nazwa pochodzi od imienia Charlotte. Wykonano ją dla cara Aleksandra I. I nie jest to jedyna wersja historii powstania szarlotki. Kolejna dotyczy również imienia Charlotte, choć jest to zupełnie inna osoba, żona króla Grzegorza III.
Królewska szarlotka i jej podanie.
Szarlotka o bogatej wersji i ma specjalne dodatki w postaci lodów oraz bitej śmietany. Ma ona doskonale dobrane składniki, które są przede wszystkim świeże i wyszukane. Jej prawdziwy smak można poczuć, zamawiając ją w restauracji lub hotelowym bufecie. Szarlotka podana z najlepszą klasą smakuje wyśmienicie.
Domowe szarlotki i ich przygotowanie.
Szarlotka nie jest trudna w domowym wykonaniu. Jednak może ona być w okrojonej wersji lub oryginalnej. Szarlotka na szybko, prosta w wykonaniu to ciasto kruche, mus jabłkowy oraz zakończenie, czyli cukier puder.
Ciasto kruche lekko schłodzone można śmiało przełożyć, rozwałkowane, do foremki, po tym etapie rozkładamy jabłka. Jabłka to żmudna praca, należy je dokładnie umyć, oczyścić ze skórki i pestek. Po ich przekształceniu w mus muszą dobrze wystygnąć. Jabłka muszą znaleźć się pomiędzy dwoma warstwami kruchego ciasta. Zazwyczaj, by farsz był widoczny, warto zastosować dużą ilość jabłek.
Jak wygląda przepis na szarlotkę?
Przepis na szarlotkę to:
- mąk,
- cukier,
- cukier puder,
- cukier waniliowy,
- masło,
- proszek do pieczenia,
- jajko,
- 1-2 kg jabłek,
- reneta,
- cynamon,
- cukier,
- lody,
- bita śmietana ( można przygotować samemu w domu lub zakupić gotowe).
Ciasto kruche z jabłkami nie urośnie, jak typowy zakalec, nie zmarnuje się łatwo i smakuje doskonale. Warto od czasu do czasu przygotować szarlotkę i poczuć się tak jak kiedyś króle.
Do szarlotki można dodawać inne owoce niż jabłka. Ciasto to można porównać do napoleonki lub karpatki, która ma również ten styl, jednak ciasto jest nieco inne, ale podzielone na dwie warstwy i w środek włożony jest krem.
Reasumując, pyszna szarlotka na osłodę to prosta przekąska, w postaci kawałka ciasta z dodatkiem lodów. Przypomina bardziej deser, niż samo ciasto.