Strona główna » Problemy, którymi nie powinniśmy obarczać naszych dzieci

Problemy, którymi nie powinniśmy obarczać naszych dzieci

Dzieci powinny być dziećmi

Dzieciństwo powinno być czasem, który jest piękny i beztroski. Dziecko powinno mieć zapewnione odpowiednie warunki do życia i rozwoju. Rodzice muszą zadbać o swoją pociechę i jej potrzeby, zapewnić warunki do zabawy i rozwoju. Są jednak takie zachowania rodziców i takie sytuacje w życiu, które niekorzystnie wpływają na dziecko. Pewne problemy dorosłych, powinny pozostać ich problemami. Dziecko nie może być obciążone sprawami dorosłych.

Obarczanie dzieci problemami dorosłych

Pewnych sytuacji i rozmów nie można uniknąć. Niestety czasami zachodzi konieczność poinformowania dziecka o czymś, co będzie dla niego trudne do zrozumienia. Jednak większość problemów, które dotyczą rodziców nie powinny być zrzucane na barki dzieci. Oto problemy, którymi nie można obarczać dzieci:

  1. Rozwód – to bardzo trudny czas zarówno dla małżonków, jak i ich wspólnych dzieci. Oczywiście, wasze pociechy powinny zostać poinformowane w odpowiedni sposób o tym, że sytuacja się zmienia, a rodzice nie będą już razem. Jednocześnie dziecko musi zostać zapewnione, że mimo rozwodu rodziców, jest wciąż kochane przez mamę i tatę, a rozwód nie ma wpływu na relacje dzieci – rodzice. Nieodpowiedzialnym zachowaniem jest mówienie źle o partnerze przy dziecku, obwinianie jednego z małżonków za rozwód czy też próbowanie „przeciągnięcia dziecka” na jedną ze stron. Dziecko to człowiek, nie może być traktowane jak rzecz która jest wspólna, a teraz przyszedł czas na jej podział. Nie obarczaj więc dziecka powodami, przez które się rozstajecie. Nie pozwól na to aby stało się uczestnikiem sporu. Informuj dziecko o zmianach w sposób, który jest odpowiedni dla jego wieku. Warto w tej sprawie skonsultować się z psychologiem.
  2. Obciążanie dziecka problemami poważnymi i tymi dnia codziennego – degradacja w pracy, ważna wizyta u lekarza, problemy zdrowotne – tego typu sprawy są bardzo ważne. Twoje dziecko może o nich wiedzieć, ale nie powinno być sytuacji, w której poczuje się za ciebie odpowiedzialne. Pamiętaj, że to ty jesteś rodzicem i osobą dorosłą, więc to ty musisz radzić sobie ze swoimi problemami. Jeśli jest ci z czymś trudno, poszukaj pomocy u przyjaciół albo specjalistów, ale nie obarczaj swoimi problemami dziecka. Nie proś dziecka o przypomnienie o twojej wizycie u lekarza, nie mów że w pracy jest trochę gorzej więc będzie krucho z pieniędzmi. Każde dziecko jest inne, ale w podobnych sytuacjach większość dzieci przejmuje role rodzica, a to nie jest dobre. Jeśli w życiu waszej rodziny pojawia się problem, o którym dziecko powinno wiedzieć – powiadom je o tym, ale w odpowiedni dla jego wieku sposób.
  3. Nie traktuj dziecka jak przyjaciółki albo psychologa, któremu możesz powiedzieć wszystko – dziecko nie powinno wiedzieć wszystkiego. Jeśli przeżywasz trudny czas w życiu, zadbaj o to aby dziecko nie ucierpiało. Kłótnie z partnerem, zdrada, problemy w pracy – dziecko nie powinno być tego świadkiem. Nie traktuj dziecka jak terapeuty czy przyjaciółki, z którą umawiasz się na herbatę i możesz wyżalić. W takiej sytuacji dziecko poczuje się za ciebie odpowiedzialne, a nie może tak być.
  4. Rozwiązywanie problemów – nie zmuszaj dziecka do tego, aby musiało razem z tobą analizować trudne sytuacje i szukać wspólnie rozwiązania problemu.
    Pamiętaj, że jeśli jakaś sytuacja jest dla ciebie trudna, dla dziecka będzie jeszcze trudniejsza. Nie krzywdź więc swojej pociechy i nie obarczaj swoimi problemami.

Podsumowanie

Badania, które są przeprowadzane regularnie na temat relacji dziecko – rodzic, wciąż budzą przerażenie. Wielu rodziców widzi w swoim dziecku przyjaciela, któremu może powiedzieć wszystko. Wielu rodziców kłóci się z partnerem przy dziecku, obwinia drugiego z rodziców, dzieli się z pociechą problemami z życia prywatnego i zawodowego. Oczywiście, powinniśmy być przyjaciółmi dla dziecka, ale to ma działać dla ich dobra. Służyć ma to temu, żeby dziecko wiedziało o tym, że może poprosić o pomoc i zawsze się po nią zgłaszać. Jednak rodzic to osoba dorosła, która nie powinna obarczać dziecka problemami osób dorosłych. Dzieci wówczas przejmują rolę rodzica, starają się zadbać o dobre samopoczucie mamy albo taty, a tak być nie powinno. Dziecko powinno mieć możliwość korzystania z beztroskiego dzieciństwa, nauki i zabawy. Oczywiście są takie sytuacje w rodzinie, o których dziecko musi wiedzieć. Trzeba jednak mówić mu o nich w odpowiedni sposób i nie poruszać kwestii, o których nie powinny wiedzieć. Problemy zawodowe, rodzinne, złe relacje z partnerem – to nie powinno być przedmiotem rozważań i zmartwień żadnego dziecka. Pamiętaj, że to ty jesteś osobą dorosłą, więc powinieneś zachować się odpowiedzialnie i dbać o dobro twojej pociechy.