Strona główna » Pomysły na zabawę z dzieckiem, czyli sposób na chwilę spokoju

Pomysły na zabawę z dzieckiem, czyli sposób na chwilę spokoju

Z pewnością opieka nad dzieckiem w szczególności w czasach pandemii może być bardzo uciążliwa. Tak naprawdę pracując zdalnie nie mamy chwili spokoju, a jednocześnie naszą pracę musimy łączyć z opieką nad najmłodszym. Nie powinniśmy zapominać jednak o tym, że niezależnie od tego jak długo musimy zajmować się naszym podopiecznym w ciągu dnia, istnieje szereg sprawdzonych sposobów, dzięki którym nasze dziecko będzie się bawiło samodzielnie, a my możemy zyskać chwilę spokoju. Oto 20 pomysłów na zabawę z dzieckiem, dzięki którym w końcu będziemy mogli odetchnąć.

Wiele różnorodnych pomysłów na zabawę z dzieckiem

Nie powinniśmy zapominać o tym, że istnieje kilka skutecznych sposobów na zabawę z dzieckiem nawet w przypadku, gdy nie ma ono humoru. Oczywiście musimy być świadomi tego, że mogą zdarzyć się dni, gdy nasze dziecko będzie po prostu marudne i na nic nie będzie miało ochoty. Nawet w takich sytuacjach możemy zaproponować mu ciekawe zabawy, które od razu sprawią, że nasz podopieczny stanie się znacznie bardziej aktywny i szybko zapomni o złym nastroju.

Jedną z takich zabaw jest z pewnością robienie stempli z ziemniaków. Jest to bardzo tradycyjna zabawa, którą można zorganizować naszemu dziecku bardzo szybko. Wystarczy jedynie przekroić ziemniaki na pół i wyciąć z nich wzorki. Kolejno taki stempelek nasze dziecko może zamoczyć w farbie i wzór odbijać na kartce. Z pewnością choć podczas pracy nieco się pobrudzi może okazać się, że będzie miało bardzo dużą radość z takiego zajęcia i kolejno będziemy mogli chwilę odpocząć.

Zajęciem, którym nasze dziecko może zająć się w pełni samodzielnie jest także malowanie farbami. Warto kupić mu specjalne akrylowe farby, które mogą być wykorzystywane przez najmłodszych oraz małą sztalugę. Takie profesjonalne wyposażenie malarskie na pewno zachęci naszych podopiecznych do zabawy, w szczególności jeżeli lubią malować.
Możemy także pożyczyć od żony stare cienie do powiek lub też takie kosmetyki do malowania oczu, których już nie używa. Kolejno wyciąć dzieciom szablony z kartonu i za pomocą wspomnianych cieni można bardzo szybko obrysować wzór, w efekcie czego możemy uzyskać atrakcyjne postacie w wybranym kształcie. Najlepiej takie wycieniowane postacie prezentują się w formie duszków lub też innych stworków.

Doskonałym pomysłem na zabawę z dzieckiem, która na pewno da nam chwilę dla siebie to między innymi wyklejanie prac artystycznych różnorodnymi nasionami. Techniki mogą być tak różnorodne, że naszym dzieciom długo zejdzie, zanim przygotują dla nas coś wyjątkowego.
Prace plastyczne nawet w przypadku małych dzieci doskonale się sprawdzają. Możemy je zająć wykonywaniem między innymi zwierząt z plasteliny lub modeliny. Aktualnie w sklepach jest dostępnych wiele takich produktów, również dla najmłodszych.

Zabawa samemu czy razem?

Oczywiście czasem możemy spróbować zorganizować naszym dzieciom czas, gdy będą bawić się zupełnie samodzielnie. Możemy w tym przypadku zaproponować im między innymi oglądanie filmów dla dzieci lub też oglądanie bajek. Jednak wciąż wiele rodziców nie chce decydować się na taki krok, ponieważ sądzą, że nie będzie to miało większego pożytku. Dlatego doskonałym pomysłem jest między innymi rozrywka tak jak oglądanie treści w języku obcym. Możemy także znaleźć dla naszych dzieci gry logiczne planszowe, w które można grać samodzielnie. Dla nieco starszych dzieci idealnym rozwiązaniem będzie przykładowo:

  • kostka Rubika,
  • sudoku,
  • dziecięce rebusy i łamigłówki,
  • quizy matematyczne i logiczne.

Możemy także zainstalować gry na komputer, które wymagają logicznego myślenia. Możliwości w tym przypadku jest naprawdę wiele, na pewno znajdziemy coś dla najmłodszych.

Sport to także forma rozrywki

Nie możemy zapominać o tym, że doskonałym rozwiązaniem dla każdego dziecka bez ograniczeń ruchowych jest z pewnością sport. Będąc rodzicem lub też opiekunem, powinniśmy wziąć nasze dzieci na plac zabaw. W szczególności jeżeli jest to bardzo rozbudowane miejsce, nasze dziecko może szaleć do woli, a my zyskamy w końcu chwilę spokoju.

Doskonałym pomysłem jest także jazda na rowerze. Jeżeli potrzebujemy relaksu, a lubimy aktywność fizyczną, powinniśmy dziecko wziąć właśnie na rower. W zależności od jego wieku może jechać samodzielnie lub też możemy umieścić go w specjalnym siodełku. Gdy dziecko jeździ samodzielnie lub też w parku, na pewno będziemy mieć chwilę dla siebie.
Bardzo popularną atrakcją w ostatnim czasie w szczególności w mieście są także rolki. Jest to doskonała rozrywka, jednak przeznaczona dla nieco starszych dzieci. Zapewniając naszym dzieciom bezpieczne ochraniacze oraz kask, możemy je zabrać na specjalny tor, na którym mogą jeździć do woli.
Piknik pod lasem to także wspaniały pomysł na relaks. Możemy zachęcić nasze dziecko do odpoczynku na łonie natury, biorąc je na spacer i zapewniając smaczny posiłek. Gdy rozłożymy koc na trawie możemy na chwilę odpocząć, podczas gdy nasz podopieczny zajmie się swoimi zabawkami.

Bardzo częstym pomysłem na organizowanie wolnego czasu dla dzieci jest zapisanie najmłodszych na basen. To właśnie tam możemy pozostawić nasze dzieci pod opieką instruktorów, a samemu skorzystać z innych atrakcji, jakie oferuje pływalnia.
Popularna aktywność fizyczna w ostatnim czasie to także jazda na hulajnodze. Możemy do tego celu wykorzystać dostępne tory lub też ścieżki w parkach. Gdy nasze dziecko będzie oddawało się szaleństwu, my możemy odrobinę odpocząć.

Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o tym, że zabawa z dzieckiem bardzo często wymaga od nas pełnego zaangażowania. W szczególności małe dzieci potrzebują uwagi i tym samym bardzo ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, że nie możemy przykładowo w grę zaangażować się tylko trochę. Wówczas nie będzie to z naszej strony profesjonalne, ponieważ rodzic lub też opiekun, który poświęca swojemu dziecku jedynie część wolnego czasu, na pewno w przyszłości nie będzie traktowany zbyt poważnie. Dzieci mają bardzo dobrą pamięć i tym samym jeżeli zadeklarowaliśmy się, że będziemy się z nimi bawić, powinniśmy to robić. Warto jednak pamiętać o tym, że choć nie mamy sił na zabawę, możemy im zorganizować wolny czas w taki sposób, że to one będą chciały bawić się samodzielnie, a my będziemy mogli mieć chwilę tylko dla siebie.