Strona główna » Piankolina DIY, czyli sposób na kreatywną zabawę w domu!

Piankolina DIY, czyli sposób na kreatywną zabawę w domu!

Rozwój dziecka

Dziecko to dla kochających i odpowiedzialnych rodziców największy skarb. To dla naszych dzieci często poświęcamy karierę, piękna sylwetkę. Każdy rodzic zna uczucie niewyspania i zmęczenia oraz obawy o to, czy uda mu się dobrze wychować dziecko i zapewnić mu wszystko to, czego potrzebuje. Wiedza na temat dziecka i jego rozwoju to temat na wiele godzin. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym, jak ważna jest kreatywność w procesie rozwoju i jak ją wspierać – zapraszam do lektury dalszej części artykułu.

Kreatywność – warto o nią zadbać

Rozwijanie kreatywności jest bardzo ważne dla dziecka. Dzięki rozwiniętej kreatywności człowiek jest otwarty i tolerancyjny, potrafi kwestionować utarte stwierdzenia, co jest bardzo istotne w niektórych sytuacjach życiowych. Dziecko, które może swobodnie rozwijać kreatywność zyskuje bardzo wiele. Jest pewne siebie i otwarte na innych, potrafi komunikować się z otoczeniem i wyrażać siebie. Rozwój kreatywności to nie tylko pozwalanie dziecku na dokonywanie wyborów, samodzielne myślenie czy rozwiązywanie problemów w twórczy sposób. Doskonalenie kreatywności to również doświadczanie świata za pomocą zmysłów. Świetnym sposobem na to jest zabawa piankoliną, którą można stworzyć samodzielnie. Jest to bardzo popularny i dobry sposób na kreatywną zabawę. Do jej samodzielnego wykonania potrzebujesz jedynie trzech prostych składników, które prawdopodobnie masz w domu.

Przygotuj:

 • kilogram mąki ziemniaczanej
 • opakowanie pianki do golenia
 • odrobinę bezbarwnego płynu do mycia naczyń

Przygotowanie piankoliny DIY polega na połączeniu ze sobą podanych wyżej składników. Płyn do mycia naczyń dolewaj do momentu uzyskania odpowiedniej masy. Warto dodać również barwniki spożywcze, dzięki czemu piankolina będzie kolorowa. Możesz bez obaw zaangażować swoje pociechy w wykonanie piankoliny, ten proces jest świetną zabawą, a także okazją do spędzenia czasu razem, co jest ważne dla waszych relacji. Piankolina ma wiele zalet: nie brudzi ubrań, nie przykleja się do dłoni ani do odzieży i nie wysycha. Poza piankoliną warto również wykorzystywać piasek kinetyczny albo ciastolinę.

Oto, co daje twojemu dziecku zabawa tego typu masami:

 1. Dziecko może poznawać świat wieloma zmysłami jednocześnie. Angażuje węch, dotyk, słuch i wzrok, co jest bardzo ciekawe i satysfakcjonujące dla malucha.
 2. Dzięki zabawie z wykorzystaniem tego typu produktów, dziecko może tworzyć różne obiekty, postacie. Może poznawać kolory i kształty.
 3. Rozwija zdolności manualne i wyobraźnię.

Zabawa piankoliną jest więc nie tylko ciekawa, ale także bardzo rozwijająca. Jak jeszcze możesz wesprzeć rozwój kreatywności u dziecka? Oto kilka niezawodnych sposobów:

 1. Pozwól dziecku odkrywać wiedzę samodzielnie,
 2. Używanie przedmiotów codziennego użytku,
 3. Styczność z nietypowymi i różnorodnymi przedmiotami i materiałami,
 4. Rozbudzaj w dziecku ciekawość
 5. Wyznaczaj maluchowi zadania, które podniosą jego samoocenę

Takie wychowanie dziecka, jest elementem pedagogiki twórczości, która jest popularna i uznawana za bardzo korzystną dla prawidłowego rozwoju. Pedagogika twórczości przywiązuje także niemałą wagę do rozwoju inteligencji emocjonalnej dziecka, na której także warto skupić swoje działania wychowawcze.

Podsumowanie

Wychowanie dziecka to piękny, ale także trudny i bardzo odpowiedzialny proces. To, czego dziecko doświadcza i uczy się od rodziców jest dla niego bardzo ważne i ma ogromny wpływ na to, jakim człowiekiem będzie w przyszłości. To na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za to, jak wychowają dziecko. Rodzina jest najważniejszym środowiskiem wychowawczym dla dziecka i to ona musi zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju. W jego kwestii bardzo ważne jest wspieranie kreatywności dziecka. Można to robić na wiele sposobów, bardzo prostym, ale jednocześnie skutecznym jest zabawa z piankoliną. Ta forma zabawy ma wiele plusów. Piankolinę można wykonać samodzielnie przy użyciu trzech składników, które są w większości domów. Pamiętaj, że warto zaangażować dzieci w tworzenie piankoliny, ponieważ to również doskonała zabawa, która działa dobrze na zmysły dziecka i wasze relacje.