Strona główna » Malowanie na streczu – świetna zabawa plastyczno-sensoryczna

Malowanie na streczu – świetna zabawa plastyczno-sensoryczna

Zabawy plastyczno-sensoryczne

Jeśli jesteś rodzicem na pewno zastanawiasz się wciąż, co zaoferować dziecku, aby zabawa była ciekawa, ale jednocześnie rozwijająca. Typ zabaw, które doskonale spełniają te funkcje, są zabawy z gatunku plastyczno-sensorycznych. Jest to jednocześnie zabawa, twórczość i rozwój. Integracja sensoryczna i rozwój wyobraźni to coś, co powinno być zapewnione w przypadku każdego dziecka. To bardzo ważne kwestie, o których należy pamiętać. Dzięki zabawom plastyczno-sensorycznym mózg na podstawie doświadczeń tworzy reakcję adaptacyjną, dlatego stymulowanie zmysłów dziecka jest bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju.

W co się bawić?

Tego rodzaju pytania zadaje sobie każdy rodzic, każdego dnia. Gdy dziecko potrafi już mówić, również często słyszymy je z jego ust. Możliwości na zabawy plastyczno-sensoryczne jest wiele, coraz popularniejszą jest malowanie na streczu. To nie tylko świetna forma zabawy dla twojej pociechy, ale również moc wrażeń, które pozytywnie wpłyną na jego prawidłowy, harmonijny rozwój. Dodatkowym plusem jest fakt, że nawet dorośli mogą się bawić, i to świetnie!

Do przygotowania potrzebujesz folii, krzeseł albo stoliczka dla dzieci i oczywiście farb. Wystarczy rozciągnąć folię i owinąć ją na krzesłach albo stoliczku w taki sposób, aby powstała duża powierzchnia do malowania. Na takim płótnie dziecko może malować, tworzyć piękne obrazy. Warto nanosić farby na folię za pomocą rączek, dziecku na pewno spodoba się taki pomysł, a zabawa będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Jest to moc doznać zarówno dotykowych jak i wzrokowych. Dziecko tworzy piękne obrazy, ale również doświadcza tego, jakie doznania powoduje dotyk farby, folii czy pędzli. To idealny sposób na zabawę, rozwój, wspaniałe przeżycie, ale także świetna pamiątka.

Takie dzieło malutkich rączek można przecież zatrzymać, oprawić w ramki i powiesić na ścianie dziecięcego pokoju. Warto w ten sposób spędzać wspólnie czas, dzieci doceniają możliwość spędzania czasu z rodzicami w rozrywkowy sposób. To zabawa na naprawdę kilka dobrych chwil. Jeśli jest ładna pogoda, a wy szukacie sposobu na fajne i kreatywne spędzenie czasu, możecie malować na folii również na zewnątrz. Wystarczy ją rozwinąć na przykład owijając na drzewach albo meblach ogrodowych. Warto jedna pamiętać o tym, aby zabezpieczyć podłogę i inne elementy w pobliżu, których nie chcesz później czyścić z farby.
Szukasz innych kreatywnych sposób na zabawę plastyczno-sensoryczną? Oto kilka propozycji wartych uwagi:

  1. Malowanie za pomocą farb w rytm muzyki
  2. Rozpoznawanie jedzenia za pomocą: smaku, dotyku albo węchu, bez używania wzroku
  3. Malowanie rozgniecionymi owocami
  4. Przygotowanie i używanie stempli z owoców

Pamiętaj, że wszystkie z tych zabaw powinny być nadzorowane przez osobę dorosłą. Tego typu zabawy warto praktykować po ukończeniu przez dziecko piątego roku życia.

Podsumowanie

Zabawy plastyczno-sensoryczne są tym, czego dziecko bardzo potrzebuje. Dzięki praktykowaniu takich zajęć twoja pociecha może prawidłowo się rozwijać, spędzać czas ciekawie i kreatywnie, ale również mieć kontakt z tobą. Warto przyłączyć się do dziecka i podjąć aktywności, które ono podejmuje. Dzięki temu wasza więź staje się coraz silniejsza, tworzą się również piękne i niezapomniane wspomnienia. Do stworzenia odpowiednich warunków zabawy plastyczno-sensorycznej nie trzeba ani skomplikowanych przedmiotów, ani skomplikowanych i czasochłonnych czynności. Sposobów na taką zabawę jest naprawdę wiele, a twoje dziecko na pewno doceni ciekawy pomysł.

Taka zabawa to nie tylko rozwój i ciekawie spędzony czas, ale także okazja do zyskania pamiątki, która będzie przywoływała piękne wspomnienia przez wiele lat. Pamiętaj, że każda tego typu zabawa powinna być nadzorowana przed rodzica lub opiekuna. Warto zaangażować dziecko w przygotowania powierzchni do zabawy. To również dobrze wpływa na ich rozwój, poza tym dzieci zazwyczaj uwielbiają pomagać w tego typu czynnościach, warto im na to pozwolić.