Strona główna » Książki dla dzieci polecane: Ciekawe propozycje lektur dla najmłodszych czytelników

Książki dla dzieci polecane: Ciekawe propozycje lektur dla najmłodszych czytelników

Książki dla dzieci polecane: Ciekawe propozycje lektur dla najmłodszych czytelników

W dzisiejszych czasach, kiedy dzieci zatracają się w technologii, warto promoować czytanie. Dobrej jakości książki rozwijają wyobraźnię, bogacą słownictwo oraz kształtują emocje. W niniejszym artykule przedstawiamy ciekawe i wartościowe propozycje lektur dla najmłodszych czytelników.

Fantazyjne opowieści z nawiązaniami do rzeczywistości

Dzieci zwykle bardzo lubią fantastykę. Opowieści pełne magii, niezwykłych stworzeń i niespotykanych zjawisk angażują wyobraźnię i zaciekawiają. Jedną z takich pozycji, która z powodzeniem cieszy się uznaniem, jest “Harry Potter” autorstwa J.K. Rowling. Książki z serii “Kroniki Narnii” autorstwa C.S. Lewisa to także doskonała oferta dla dzieci. To nie tylko interesująca opowieść, ale także wiersze, ładne ilustracje i pozytywne wartości.

Książki z morałem

Dzieci w wieku przedszkolnym to osoby, które z łatwością chłoną wiele elementów. Dla nich warto wybierać lektury, które poza zabawą i humorystycznymi wątkami, przekazują jakieś wartości. Przykładowo, „Mały Książę” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry to przede wszystkim opowieść o przyjaźni, miłości i wartościach życiowych.

Baśnie i legendy

To niezwykle bogaty kontakt z literaturą, zawierający ważne wyobrażenia i skojarzenia dla dziecka. Ceny pozytywnych i negatywnych bohaterów, a także często dają bardzo wiele do myślenia. Przykładowo, baśnie Andersena, które są klasycznym dziełem, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Kopciuszek, Jaś i Małgosia” pozwalają dzieciom zrozumieć, co jest dobrem, a co złem.

Książki z ciekawą fabułą

Intrygujące dla dzieci są lektury, w których wydarzenia są nieprzewidywalne. Warto wybierać historie z ciekawymi zwrotami akcji, skakaniem w czasie lub miejscu czy szukaniem tajemnic. Za przykład możemy brać tu “Charliego i fabrykę czekolady” R.Dahla – historia chłopca, który dzięki wygranej w konkursie dostaje się do niezwykłej fabryki czekolady.

Książki z ciekawymi bohaterami

Dzieci bardzo często przenoszą się w świat zawartych w książkach postaci. Dlatego warto wybierać takie lektury, w których bohaterowie są interesujący, pozytywni i wzorowi. Przykintymi książkami, które cieszą się dużą popularnością pośród dzieci są lektury z Cyklu “Opowieści z Ziemiomorza” autorstwa Ursuli K. Le Guin.

Nieoczywiste pozycje

Warto zadbać o to, by dzieci czytały różnego typu książki – nie tylko popularne, znane lektury, ale także te nieoczywiste. To pozwoli im na rozwijanie własnych gustów oraz zachęci do odkrywania nowych kierunków i stylów. Przykładowo, warto polecić dzieciom kontrowersyjne w swoim przekazie „Mały Vampir” autorstwa Angela Sommer-Bodenburga.

Podsumowanie

Książki dla dzieci powinny być dobrze dobranymi lekturami, które będą rozwijać emocje, wyobraźnię i wartości dzieci. Wśród poleconych ciekawych propozycji znajdują się oprawy fantazyjne z nawiązaniami do rzeczywistości, baśnie i legendy, książki z ciekawą fabułą i bohaterami, a także pozycje z morałem i te nieoczywiste. Pamiętajmy, że lektury dla najmłodszych czytelników to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim wartość edukacyjna i rozwijająca.