Strona główna » Kreatywny weekend z dzieckiem w domu-14 inspiracji

Kreatywny weekend z dzieckiem w domu-14 inspiracji

Obecna sytuacja w Polsce i na świecie nie sprzyja drobnym, weekendowym wycieczkom. Na szczęście istnieje sporo pomysłów, jak kreatywnie spędzić weekend z dzieckiem w domu. Znajdziesz je w poniższym artykule.

Domowy warsztat twórczy

W domowym zaciszu możemy przygotować z dziećmi proste ozdoby, dekoracje, czy nawet kolorowe mydła i kule do kąpieli. Materiały bez problemu kupimy w sklepie, czy przez internet. Wspólne tworzenie to świetna zabawa zarówno dla dzieci jak i dorosłych, nawet jeśli nie mamy uzdolnień artystycznych. W internecie znajdziemy gotowe instrukcje oraz inspiracje.

Piekarnia

Pieczenie ciasteczek z dziećmi to świetne zajęcie. Oczywiście, sporo składników może się wylać, rozsypać. Dajmy dzieciom możliwość samodzielnego wyrabiania ciasta, oczywiście pod naszym okiem i wskazówkami. Nie zabierajmy im nauki, nawet, jeśli początkowo idzie to niezdarnie.
Na domowe ciasteczka możemy zaprosić członków rodziny, którzy na pewno docenią małych kuchcików.

Gramy!

Gry planszowe łatwo kupimy, albo pożyczymy od znajomych czy z wypożyczalni planszówek. Gry są świetną rozrywką dla całej rodziny. W zależności od wieku dzieci wybierajmy odpowiednie, ponieważ zbyt trudne mogą zniechęcić maluchy. Znakomitą zabawą jest granie w karty, ponieważ niektóre gry wymagają logicznego myślenia, uczą dzieci wygrywać i przegrywać, co nie zawsze jest miłe, ale przynajmniej budują w sobie świadomość, że to się w życiu zdarza i nabierają dystansu.

Domowe kino

Może mało kreatywny sposób, ale za to dość przyjemny i o wiele tańszy niż wycieczka do kina. Popcorn w opakowaniu kosztuje 3 zł i wystarczy wsadzić go do kuchenki mikrofalowej. Oczywiście możecie przygotować inne, własne smakołyki. W Internecie znajdziemy sporo propozycji filmowych dla całej rodziny.

Dom z koca

Budowanie domu czy fortecy ze wszystkich koców i pościeli w domu to świetna zabawa dla dzieci. W środku można się schować, bawić, a także prowadzić bitwę na poduszki.

Muzykowanie

Dla muzykalnych rodzin nie będzie to żadne odkrycie. Jeśli jednak nie masz żadnych instrumentów, możecie wykonać z dziećmi prowizoryczną perkusję z kartonów, czy napełnić kieliszki wodą i pocierać po górze wilgotnym palcem. Odpowiednio różnicując ilość wody w kieliszkach, można uzyskać sporo różnych dźwięków.

Masa solna

Przygotowanie masy solnej nie jest skomplikowane, ale ile jest potem zabawy! Przygotowane rzeźby można pomalować i ozdobić. Może któraś zostanie prezentem na dzień matki bądź dzień babci i dziadka?

Własny teatr

Zróbcie własny teatr. Aktorami możecie zostać wy, a może kukiełki. Równie efektownie prezentuje się teatr cieni. Sztuka nie musi być skomplikowana, choć oczywiście możecie napisać własny, unikalny scenariusz.

Rodzinna dyskoteka

A może własna potańcówka? Jedzenia nie musi być dużo, a muzykę możesz puścić z komputera, o ile ma w miarę przyzwoite głośniki. Dajcie się ponieść muzyce, niezależnie od tego, jaki gatunek wybierzecie.

Kalambury

Pokażcie dane słowo, postać, bez używania kolejnych słów. Najlepiej wybrać kategorię znaną zarówno rodzicom i dzieciom.

Odrobina magii

Przez weekend możecie przygotować z dzieckiem spektakl magicznych sztuczek. Proste triki robią wrażenie, można je także zaprezentować kolegom w przedszkolu.

Zgadnij smak

Zawiąż dziecku opaskę na oczach i podawaj smakołyki. Kiedy nie widzimy tego, co jemy, nasze poczucie smaku robi nam niezłe kuku. Świetna okazja, by stymulować zmysły, a przy tym powód do śmiechu.

Doświadczenia

Proste eksperymenty bez trudu wykonamy w domu. Własne bańki mydlane? Czemu nie!

Gra miejska w mieszkaniu

Nasze mieszkanie na jeden dzień zmieńmy w pokój zabaw. Wymaga to odrobiny przygotowania, należy przygotować karteczki z różnymi zadaniami i ukryć je w różnych miejscach mieszkania. Mogą to być polecenia z zakresu aktywności fizycznej, albo szukanie konkretnej książki, w której znajdą następną wskazówkę. Nagrodą może być np. znalezienie ciekawej rzeczy albo ciastek, jeśli dzieci cały dzień marzyły o słodyczach.