Strona główna » Kraków i okolice atrakcje: Co warto zobaczyć i zwiedzić w okolicy Krakowa

Kraków i okolice atrakcje: Co warto zobaczyć i zwiedzić w okolicy Krakowa

Przewodnik po atrakcjach w okolicach Krakowa – zobacz, co warto zobaczyć i zwiedzić

Kraków to miasto pełne atrakcji, ale co zrobić po tym, jak odwiedzimy Wawel czy Rynek Główny? W okolicach Krakowa znajdują się też wiele ciekawych miejsc i atrakcji – o to kilka propozycji:

 1. Ojcowski Park Narodowy – piękno natury nieopodal Krakowa
  Ojcowski Park Narodowy to jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicach Krakowa – zlokalizowany ok. 25km na północ od Krakowa, w miejscowości Ojców. To doskonałe miejsce na spacer, wycieczkę rowerową, a także zwiedzanie jaskiń (np. Jaskinia Łokietka, Ciemna czy Nietoperzowa). W parku warto zobaczyć także Zamek Pieskowa Skała oraz ruiny Zamku w Ojcowie.

 2. Wieliczka – kopalnia soli i wiele innych atrakcji
  Wieliczka to niewielka miejscowość, ale z pewnością zasługuje na uwagę dla odwiedzających Kraków i okolice. Wieliczka znana jest przede wszystkim z Kopalni Soli, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedyny taki obiekt na świecie, który działa nieprzerwanie od średniowiecza! W Wieliczce znajduje się też Zamek Dobczycki, Muzeum Dobczyckie oraz malownicze jezioro Dobczyckie.

 3. Dolina Będkowska – odkryj tajemnice skalnych wąwozów
  Jeśli lubisz niebanalne krajobrazy i chcesz poznać rzeźbione przez naturę wąwozy, góry i skały, koniecznie odwiedź Dolinę Będkowską. To jedno z piękniejszych miejsc w okolicach Krakowa, gdzie oprócz wąwozów warto zobaczyć także Zamek w Będkowie, Kościół św. Mikołaja oraz największą górę w okolicach Krakowa – Łysą Górę.

 4. Piknik rodzinny w Parku Jordana
  Park Jordan to jeden z najstarszych parków miejskich w Polsce, a zabytkowy ogrodzony teren będzie idealnym miejscem na piknik lub zabawę z dziećmi. Park zamienia się również w letni sezonie w kulturalne centrum Krakowa, odbywają się tu różnego rodzaju koncerty czy festyny.

 5. Zamek Tenczyn – historia i przepiękne widoki
  Zamek Tenczyn to kolejna atrakcyjna opcja w okolicach Krakowa. Zlokalizowany jest w miejscowości Rudno, na wzgórzu z pięknym widokiem na całą okolicę. To zabytkowa warownia z XIII wieku, która posiada kilka tajemniczych lochów, piękne mury, baszty i bramy.

 6. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
  Sanktuarium Bożego Miłosierdzia to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego dla katolików w Polsce, ale także miejsce, które odwiedziło wielu turystów z całego świata. To tutaj mieszkał i tworzył św. siostra Faustyna Kowalska – to właśnie tutaj otrzymywała objawienia i pisała „Dzienniczek”. Na terenie sanktuarium znajduje się m.in. Bazylika Bożego Miłosierdzia, kaplica zamknięcia, Muzeum św. s. Faustyny oraz Droga Krzyżowa.

 7. Piesza wędrówka z Krakowa na Skałkę
  Ostatnia propozycja to już tylko dla bardziej zdeterminowanych – wieczorna lub nocna wędrówka z Krakowa na Skałkę. To jedno z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicach Krakowa – tu można podziwiać piękną panoramę miasta wraz z wieżami kościołów czy Wawelem. Spacer na Skałkę może być świetnym sposobem na aktywny wypoczynek, ale nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu i dobrym świetle, zwłaszcza jeśli spacerujesz wieczorem.

Podsumowując, okolice Krakowa to miejsce, w którym znajdziemy wiele atrakcji dla miłośników przyrody, kultury i historii. Wieliczka, Ojcowski Park Narodowy, Skałka i wiele innych miejsc nie tylko zachwycą nas widokami, ale także pozwolą na aktywny wypoczynek i odkrywanie nowych miejsc.