Strona główna » Kaszowiec. Ciasto bez pieczenia

Kaszowiec. Ciasto bez pieczenia

Ciasto jest jednym z ulubionych deserów wielu ludzi. W polskiej mentalności zakorzeniło się jego pieczenie w sobotnie popołudnie, by w niedzielę, dzień tak uroczysty, bo wolny, pozwolić sobie na kawałek czy dwa do filiżanki kawy lub herbaty. Jednak czasy się zmieniają, ma się mniej czasu na to, by mieszać ciasto i czekać, aż się ono upiecze. Dlatego częściej sięga się po ciasta bez pieczenia, które po przygotowaniu wystarczy włożyć na jakiś czas do lodówki, by cieszyć się jego smakiem. Czy takie ciasto poza słodyczą może być też zdrowe? Oczywiście, jeśli na przykład za jego podstawowy składnik przyjmie się kaszę. Wtedy można je jeść bez większych wyrzutów sumienia.

Kasza dla smaku i zdrowia

O zdrowotnych korzyściach płynących ze spożywania kasz nie trzeba nikogo przekonywać, jednak nie każdy za nimi przepada. To można zmienić, wystarczy dać kaszom szansę.
Jest ich wiele rodzai: kasza gryczana, kasza jęczmienna, kasza jaglana czy manna. Wszystkie wykorzystywane są jako bazy do dań obiadowych czy też potraw na słodko. Warto pochylić się nad kaszą manną, która pewnie kojarzy się głównie z zupą mleczną, jaką spożywano w dzieciństwie. Łatwo w obróbce pasowała do mleka i miodu, pozwalała się również obudzić.

Jakie właściwości ma ta kasza? Polecana jest osobom zmagającym się z chorobami układu pokarmowego. Niezależnie, czy jest gotowana na wodzie, czy na mleku, jest lekkostrawna. Kasza manna zawiera w sobie białko, błonnik, witaminy z grupy B, fosfor, żelazo i miedź. Nie ma ich bardzo dużo, jednak wystarczy zaledwie 100 g kaszy, by pokryć około 10% dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka na wymienione minerały, warto więc włączyć ją do swojego jadłospisu i spożywać nie tylko na śniadanie.

Kaszę manną można bowiem przygotować w całkiem nowy sposób – jako ciasto bez pieczenia. Ktoś się skusi na kaszowiec? Jeśli tak, przepis na ten deser poniżej – podany na blaszkę o wymiarach 20×30 cm (na tradycyjną blachę 30×40 należy zrobić 1,5 porcji).

Składniki:

  • około 40 dag herbatników
  • 1 litr mleka 3,2%
  • 1 szklanka kaszy manny
  • 1 kostka margaryny
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego
  • 1 szklanka cukru
  • 1 kopiasta łyżka kakao
  • dodatkowo na polewę: kopiasta łyżka kakao, ¼ kostki margaryny, łyżka cukru, 2 łyżki wody

Przygotowanie

Na blaszce ułożyć pierwszą warstwę herbatników.
Kakao roztrzepać w odrobinie mleka. Włożyć do garnuszka, dodać połowę mleka, pół szklanki cukru, połowę cukru wanilinowego i pół kostki margaryny. Zagotować całość do rozpuszczenia składników, od czasu do czasu mieszając. Na gotujące się mleko wsypywać powoli pół szklanki kaszy, cały czas mieszając, by nie przywarło do dna. Gotować na małym ogniu przez 3-5 minut do momentu wyraźnego zgęstnienia masy. Gorącą wyłożyć na herbatniki, równo rozłożyć, położyć drugą warstwę herbatników – ułożyć je równolegle do poprzednich.
Przygotować drugą masę identycznie jak pierwszą, tylko bez dodatku kakao. Również ciepłą wyłożyć na herbatniki, wyrównać, przykryć trzecią warstwą herbatników.
Przygotować polewę: w garnuszku rozmieszać wodę i kakao, dodać cukier i margarynę. Podgrzewać do połączenia się wszystkich składników. Polać ciasto i schować je do lodówki – najlepiej na całą noc.
Kroić na kształt herbatników.