Przedszkolak
Dzieci rozpoczynają uczęszczanie do przedszkola najczęściej w wieku trzech lat. W wyjątkowym sytuacjach, jeśli zgodzi się na to dyrekcja przedszkola, można w nim spotkać już 2,5 latki. Wychowanie przedszkolne to bardzo ważny etap w życiu malucha. To pierwsze tego typu doświadczenie w jego życiu. Dziecko uczy się tego, że trzeba wstać o konkretnej godzinie, przygotować się i wyruszyć do przedszkola. Doskonali poczucie obowiązku, odpowiedzialność, funkcjonowanie w grupie i budowanie relacji. Poza tym, w zależności od zajęć oferowanych w przedszkolu, uczy się także innych przydatnych rzeczy. Rozwój dziecka trzeba wspierać również w domowych warunkach, za co odpowiadają głównie jego rodzice.
Jak bawić się z dzieckiem w wieku przedszkolnym?
Dzieci najchętniej i najlepiej uczą się poprzez zabawę. W tym wieku dziecko raczej nie będzie chciało uczyć się czegoś, czego nie chce. Na tym etapie życia to właśnie zabawa jest dla dziecka najważniejsza, dlatego warto poprzez nią uczyć malucha. Pamiętaj, że ogromna ilość energii, która rozpiera twoje dziecko jest normalne. Nie próbuj tego hamować nawet, jeśli czasami cię to denerwuje. Jeśli pokażesz dziecku jak bawić się mądrze, będzie to twój bardzo duży sukces wychowawczy i dobra postawa. Przedszkolak będzie zadowolony z zabaw, które są ciekawe. Oto kilka propozycji:
- Wspieraj umiejętności, które przydadzą się w późniejszej nauce pisania – pisanie polega na odwzorowaniu ruchów, które są potrzebne do prawidłowego wykonania tej czynności. Można wspierać rozwój tej ważnej umiejętności, poprzez zabawę w odwzorowywanie sekwencji ruchów. Pokaż maluchowi taką sekwencję, a później poproś aby zrobił to tak jak ty, najdokładniej jak potrafi. Im dziecko jest starsze, tym wzór powinien być bardziej zaawansowany. To nie tylko nauka, ale również świetna zabawa. Dzieci uwielbiają naśladować rodziców i udowadniać, że potrafią i mogą robić to co dorośli.
- Klaskanie w rytm muzyki – dzieci w wieku przedszkolnym mają już swoje ulubione, dziecięce utwory muzyczne. Wykorzystaj jako okazję do nauki poprzez zabawę. Klaszczcie w rytm muzyki.
- Obowiązki domowe – tak, to również może być forma dobrej zabawy i nauki. Dzieci powinny wiedzieć, że również one mają w domu pewne obowiązki i że ważne jest to, aby pomagać innym. Przedszkolak również może być w nie zaangażowany. Taki maluch z powodzeniem może nakryć do stołu, wytrzeć stolik czy posprzątać swoje zabawki. Jeśli włączysz mu ulubioną muzykę i pochwalisz za dobry uczynek, w przyszłości będzie bardziej samodzielny i pomocny. Dzieci często same chcą pomóc rodzicom, nawet jeśli zrobią coś niedokładnie – pozwól im na to, ponieważ jest to świetna okazja do rozwoju.
- Układaj wierszyki – jeśli chcesz, aby twoje dziecko nauczyło się wiązać sznurówki – wymyśl śmieszny wierszyk albo piosenkę. Tekst powinien ułatwiać dziecku zapamiętanie czynności, które powinno wykonać aby zawiązać sznurówki.
- Używaj zabawek – jeśli chcesz, aby twoje dziecko nauczyło się myć żeby, wykorzystaj jego zabawki. Niech najpierw umyje zęby lalce, a później zajmie się swoimi. Tak można postępować również w wielu innych przypadkach, takich jak czesanie włosów, mycie ciała.
- Wykorzystuj książki – są źródłem wiedzy, ale również dobrej zabawy. Czytaj dziecku książeczki dostosowane do jego wieku, ale takie, które mają za zadanie czegoś nauczyć. Mowa tutaj nie tylko o nauce kolorów czy nazw zwierząt, ale również moralności i tego typu rzeczy. Odpowiednio dostosowana książka uczy jak postępować w określonych sytuacjach, jakie skutki przynoszą niepożądane zachowania. Warto analizować sytuację w książce, a także podsumować historię i morał, po zakończeniu czytania.
Podsumowanie
Każdy dzień jest świetną okazją do nauki dla przedszkolaka. Dzieci w tym wieku mają bardzo dużo energii, którą warto poświęcić na naukę poprzez zabawę. Pamiętaj, że do nauczenia dziecka wszystkiego, można wykorzystać zabawę. Warto angażować muzykę, wymyślać teksty piosenek czy wierszyki, które nie tylko rozbawią dziecko, ale także pomogą w nauce. Nie wyręczaj dziecka – nawet jeśli robi coś niezdarnie i nie do końca dobrze. W takiej sytuacji możesz pokazać mu, jak poprawnie wykonać zadanie, ale nie wykonuj zadania za malucha. Oczywiste jest to, że przedszkolach nie zrobi wszystkiego perfekcyjnie, ale musi uczyć się poprzez doświadczenie. Bądź także cierpliwy, większość czynności, które dla dorosłych są łatwe, dla dzieci są skomplikowane. Maluch potrzebuje czasu i pomocy, aby nauczyć się nowych rzeczy. Nie krzycz, nie stosuj kar i nie stresuj dziecka tylko dlatego, że zrobiło coś źle kolejny raz. To ty jesteś jego opiekunem i powinieneś pomagać, a nie stresować.