Strona główna » Jak reagować na kłótnie między dziećmi?

Jak reagować na kłótnie między dziećmi?

Wyobrażenia a rzeczywistość

Pary, które chcą mieć kilkoro dzieci zazwyczaj wyobrażają sobie, że obrazek ich rodziny będzie naprawdę sielski. Warto mieć rodzeństwo, ponieważ rodzeństwo się wspiera, pomaga sobie nawzajem i jest jeszcze wiele innych zalet. Oczywiście, często jest tak w rzeczywistości, ale najczęściej tylko w dorosłym życiu. Małe dzieci najczęściej kłócą się ze sobą dosłownie o wszystko, zabierają sobie zabawki, często dochodzi nawet do bójek. Niektórych taka sytuacja może bawić i wydawać się urocza. Jednak zarówno dla dzieci jak i rodziców, jest to bardzo nieprzyjemna codzienność. Jeśli masz siostrę albo brata, na pewno potrafisz przywołać wspomnienia z dzieciństwa, w których dochodziło między wami do wielu kłótni.

Jak prawidłowo zareagować, gdy dzieci się kłócą?

Kłótnie są normalne i zdarzają się ludziom w różnym wieku. Osobom dorosłym jest jednak łatwiej je rozwiązać, ponieważ znamy prawidłowe techniki porozumiewania się i rozwiązywania sporów. Oczywiście starsze dzieci również posiadają podstawy takiej wiedzy, ale często nie są w stanie ich zrozumieć albo zastosować. Dziećmi kierują silne emocje, często nie chcą się dzielić i nie potrafią rozwiązać sytuacji konfliktowej bez krzyku, wyrywania przedmiotów czy nawet ataku fizycznego.
Rodzeństwo bez grama rywalizacji jest niemożliwe, możliwe jest jednak prawidłowe zareagowanie na kłótnię miedzy dziećmi. Jeśli twoje dzieci kłócą się:

  1. Nie zaczynaj od karania. Spróbuj dowiedzieć się, dlaczego się kłócą, co było przyczyną zapoczątkowania sytuacji.
  2. Pozwól odpłynąć negatywnym emocjom – niech dzieci pobędą chwilę oddzielnie.
  3. Nie osądzaj dzieci, staraj się zaznaczać fakt, że bardzo ważna jest ich więź i dobre relacje między nimi.
  4. Pochwal dzieci, gdy już się pogodzą za to, że do tego doszło.
  5. Jeśli dzieci pokłócą się o zabawkę, czy innych przedmiot – zabierz im go. Nie może być sytuacji, w której jedno dziecko wygrywa, a drugie traci.
  6. Jeśli konflikty między dziećmi są częste, pomyśl wraz z drugim rodzicem o wizycie u psychologa.
  7. Nie kieruj się osądami i stereotypami – to po prostu krzywdzące, a dziecko przez to może odczuwać niepotrzebne poczucie winy. Starszak nie musi być mądrzejszy niż młodsze rodzeństwo, dziewczynka nie ma obowiązku być bardziej empatyczna niż chłopiec.
  8. Pamiętaj o granicach – są potrzebne w każdym prawidłowo postępującym procesie wychowawczym. Dzieci muszą wiedzieć co mogą, a czego nie. Zasady są bardzo ważne, a wręcz niezbędne. Powinny być jasno określane i przypominane w sytuacjach konfliktowych. Nie lituj się, jeśli dziecko zrobiło specjalnie coś czego nie powinno, musi ponieść za to konsekwencje. Oczywiście nie mogą być to kary cielesne, są one niedopuszczalne i bardzo źle wpływają na dziecko również w dorosłym życiu.
  9. Staraj się zachować spokój i cierpliwość – gdy dzieci są zdenerwowane potrzebują spokojnego, odpowiedzialnego dorosłego, który pomoże ogarnąć im sytuację. Twoje krzyki i groźby nie poprawią sytuacji, a nawet mogą ją bardzo pogorszyć.
  10. Pamiętaj o tym, że żadne z twoich dzieci nie może być faworyzowane przez żadnego z rodziców. To nie tylko jest przyczyną kłótni między dziećmi, ale również pozostawia trwałe ślady w psychice dziecka.
  11. W próbie rozwiązania sytuacji konfliktowej musisz być jak profesjonalny mediator – bezstronny.

Takie podejście do sytuacji pomoże dzieciom pokonać konflikt dzięki rozmowie, a nie karom. Ucz dzieci, że rozmowa jest bardzo ważna, a rozwiązania za pomocą przemocy są niedopuszczalne.

Podsumowanie

Sytuacje konfliktowe między rodzeństwem to normalność. Jeśli masz brata albo siostrę, na pewno to rozumiesz. Trzeba odpowiednie reagować w takich sytuacjach, aby twoje pociechy potrafiły rozwiązać konflikt bez użycia przemocy i pozostały w dobrych relacjach. Warto uczyć ich tej sztuki już od najmłodszych lat, ponieważ to zaowocuje w przyszłości. Pamiętaj, że najważniejsze środowisko wychowawcze dziecka to rodzina, która uczy, kocha i wychowuje. Pamiętaj także, że kary cielesne są niedopuszczalne. Dziecku należy się szacunek, ma ono także swoje prawa określone w Konwencji o Prawach Dziecka.