Strona główna » Jak pomóc dziecku w nauce pisania: Ćwiczenia i techniki nauki pisania

Jak pomóc dziecku w nauce pisania: Ćwiczenia i techniki nauki pisania

Dlaczego piszę o nauce pisania?

Kiedy myślimy o nauce, zazwyczaj od razu pojawiają nam się w głowie matematyka, biologia, geografia, historię czy język angielski. Rzadko kto myśli o nauce pisania, mimo że jest to umiejętność, której używamy praktycznie codziennie. Nie jest to jednak łatwa umiejętność do opanowania, zwłaszcza dla małych dzieci. W poniższym artykule postaram się przedstawić różne metody i ćwiczenia, które pomogą każdemu dziecku w nauce pisania.

Ćwiczenia na motorykę małą

Pisanie wymaga od dziecka dobrej motoryki małej oraz koordynacji ruchów. Dlatego warto zacząć od prostych ćwiczeń, które pomogą w ich rozwijaniu. Można poprosić dziecko o pisanie kręgów, fal, lub prostych liter. W sklepach papierniczych można także kupić specjalne zeszyty dla dzieci, które pomagają w rozwijaniu motoryki małej. Pisanie po prostej linii lub wzorze na przykładzie, to kolejna dobra metoda, która pomoże dziecku zapanować nad ręka.

Technika “śladów dłoni”

Kolejnym ciekawym sposobem na rozwijanie motoryki małej jest “ślady dłoni”. Aby wykonać ten zabieg wystarczy, że dziecko położy dłoń na kartce i narysuje jej kontur ołówkiem lub długopisem. Następnie, w wyznaczonych miejscach, trzeba narysować przypadkowe kształty, zadanie polega na połączeniu kształtu z konturem dłoni.

Zabawy słowne

Poza właściwym pisaniem, bardzo ważne są także zabawy słowne, które pomogą dziecku zapamiętać litery i ich kształty. Można zacząć od prostych zagadek lub rymowanek. Kółko i krzyżyk czy chińczyk to również świetne gry, które oprócz zabawy pomagają w nauce pisania. Dla dziecka to świetna metoda, by zapamiętać, jakie litery składają się na jego imieniu bądź nazwisku.

Ćwiczenia w grafomotoryce

W sklepach papierniczych można znaleźć specjalne ćwiczenia w grafomotoryce, które składają się z różnych linii, liter i kształtów. Zadaniem dziecka jest przerysowywanie zadań z książeczki. Dzięki temu dziecko nauczy się różnych sposobów pisania liter oraz usprawni motorykę swojej ręki. Zadania z grafomotoryki można także pobrać z internetu lub stworzyć samemu.

Stawianie pierwszych liter

Jeśli dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę z pismem, warto zacząć od prostych liter. Najlepiej zacząć od liter okrągłych, jak na przykład O, Q czy C. Po napisaniu kilku takich liter, można przejść do wymagających nieco więcej umiejętności, jak na przykład litery “l”, “i” czy “t”. Po pewnym czasie, dziecko samo będzie próbować swoich sił w pisaniu kolejnych liter.

Ćwiczenia pozytywne

Nauka pisania nie jest łatwa, dlatego warto podczas wykonywania zadań zachęcać dziecko i sławić je za każdy postęp. Nie wolno krytykować dziecka za popełnione błędy, ponieważ może to skutkować zniechęceniem i utratą zapału do dalszej nauki.

Ćwiczenia w zabawie

Ostatnią metodą, która pomaga w nauce pisania są gry i zabawy. Dzięki nim dziecko uczy się w sposób przyjemny i bez presji. Gdy dziecko zobaczy, że nauka pisania może być zabawą, samodzielnie będzie chciało poświęcić czas na ćwiczenia.

Podsumowanie

Jak widać, istnieją różne metody i ćwiczenia, które pomagają w nauce pisania. Pisanie wymaga od dziecka nie tylko motoryki małej, ale także umiejętności skupienia uwagi i pamięci. Warto stworzyć codzienny plan ćwiczeń, aby dziecko regularnie ćwiczyło i rozwijało swoje umiejętności. Najważniejsze, by nauka była przede wszystkim przyjemna, bo tylko tak można zainteresować dziecko dla pisania.