Strona główna » Drewniane kostki sensoryczne do zrobienia w kilka minut

Drewniane kostki sensoryczne do zrobienia w kilka minut

Rozwój dziecka

Tematów, które mieszczą się w obszarze rozwoju dziecka jest bardzo dużo. Jedną z bardzo istotnych kwestii o którą warto zadbać, jest zapewnienie dziecku możliwości zabaw sensorycznych. Świat doznań jest bardzo istotny, dlatego trzeba zapewniać maluchowi takie aktywności, które umożliwią mu doznawanie i odkrywanie tego świata.

Drewniane kostki sensoryczne

Aby dziecko miało możliwość zabaw sensorycznych, nie potrzebujemy do tego drogich czy trudno dostępnych materiałów. Można zapewnić dziecku rozwój na tym poziomie, wykorzystując produkty, które są w większości domów na co dzień. Do tego typu zabawy świetnie nada się na przykład piasek, domowa rękawica sensoryczna, suchy makaron czy drewniane kostki sensoryczne. Nawet ostatni z tych produktów można stworzyć samodzielnie. Warto włożyć nieco wysiłku w stworzenie takich kostek, ponieważ gotowe zestawy to koszt nawet kilkudziesięciu złotych, a im bardziej wymyślne urozmaicenia, tym cena jest wyższa. Tymczasem dziecko nie potrzebuje takich drogich gadżetów. Z powodzeniem można stworzyć fajne kostki samodzielnie. Maluch może ci w tym pomóc, będzie to kolejna świetna okazja do zabawy sensorycznej, a także kilka ważnych chwil spędzonych razem.

 

Do wykonania takiej zabawki potrzebujesz kilku drewnianych kostek, które można kupić na przykład w sklepie budowlanym. Im więcej kostek, tym więcej możliwości, ale tak naprawdę jedna kostka to już ogrom świetnej zabawy. Przygotuj również elementy, które mogą zaciekawić dziecko i sprawić, że doświadczy różnych ciekawych doznać. Świetnie nada się kawałek lusterka z innej zabawki, guziki, tasiemki, różnego rodzaju pomponiki w różnych kolorach, ruchome oczka z zabawek. Można wykorzystać dużo elementów, im więcej tym lepiej. Potrzebujesz także kleju, aby zamocować elementy na kostce. Najlepiej sprawdzi się klej na ciepło, dzięki niemu wykonanie kostki będzie łatwiejsze i szybsze. Tak naprawdę klej, elementy podane powyżej i drewniane kostki to wszystko, czego potrzebujesz. Teraz wystarczy zamocować elementy na drewnianej kostce za pomocą kleju i drewniana kostka sensoryczna gotowa! Dziecko może pomagać w stworzeniu zabawki. Oczywiście nie można powierzyć mu zadania obsługi kleju na ciepło, ale można zapytać, jakie elementy chciałoby mieć na kostce.

Drewniane kostki sensoryczne to świetna zabawa. Dziecko może dotykać różnych elementów, co wywołuje inne doznania. Może obserwować ruchy elementów i poznawać, a także ćwiczyć kolory. Możliwości jest wiele. Możecie również wymyślać zabawy, do których wykorzystacie kostkę. Na przykład w zależności od tego, jaki typ zabawki wypadnie po rzucie kostką, trzeba będzie wykonać zadanie związane z tym elementem. Jeśli na przykład wypadnie czerwony pomponik, trzeba znaleźć w pokoju jak najwięcej elementów, które są właśnie koloru czerwonego. Sposób zabawy zależy w dużym stopniu od wieku dziecka, jego preferencji i ulubionych aktywności. Na pewno jednak jeśli pomysł będzie ciekawy, znajdziecie sposób na ciekawe spędzenie czasu z kostką przez długie godziny. To nie tylko ciekawa forma zabawy, ale również rozwój dla malucha. Rozwój sensoryczny jest bardzo ważny, dzięki temu dziecko może poznawać świat lepiej, a to pozwoli mu w późniejszych latach życia zrozumieć więcej, a także mieć chęć do nauki.

Podsumowanie

Każdy odpowiedzialny rodzic wie, że dziecku należy zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju. Temat ten jest bardzo szeroki, co daje rodzicom możliwość do wymyślania ciekawych, rozwojowych zabaw. Dzięki temu dziecko będzie się świetnie bawiło, ale także rozwijało i poznawało świat, co jest bardzo ważne każdego dnia. Codziennie warto zadbać o to, aby dziecko miało możliwość doświadczenia nowych doznań, nauczenia się czegoś nowego i ciekawego. Oczywiście na sklepowych półkach znajdziesz wiele gotowych rozwiązań, ale samodzielne tworzenie zabawek, albo wspólne wymyślanie zabaw jest bardzo rozwojowe, i wpływa pozytywnie na kreatywność dziecka, co również jest istotne w jego prawidłowym rozwoju. Drewniane kostki sensoryczne to zabawka, którą można stworzyć w kilka minut, nie wydając przy tym dużej ilości pieniędzy. Taka zabawka daje wiele ciekawych możliwości, co jest okazją nie tylko to świetnej zabawy, ale także do doznawania.