Małe dzieci często nie dają spać rodzicom, a ukołysanie pociechy do snu także nie jest łatwym zadaniem. Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania dziecka, a często również rodziców. Poznaj 19 sposobów na uśpienie dziecka, aby twoje maleństwo spało spokojnie.
Przed porą spania
Na zasypianie dziecka ma wpływ cały dzień. Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa poprzez spędzanie z nim czasu, a także dbanie o dobre relacje w rodzinie wywierają wpływ na dziecko. Podświadomie maluch wyczuwa, że mama się denerwuje, a ponieważ jeszcze wielu rzeczy nie potrafi zrozumieć, wszelkie odchylenia od normy odbiera jako zagrożenie.
Wieczorne rytuały pomagają dziecku przygotować się do spania. Kolacja, kąpiel, zaśpiewanie kołysanki powinny się odbywać w stałych porach.
Zanim zaczniemy usypiać dziecko upewnijmy się, że zaspokoiliśmy jego potrzeby. Najczęściej dziecko, które płacze przed spaniem to głód, mokra pieluszka, potrzeba bliskości i nadmiar wrażeń. Przed spaniem dziecko powinno zjeść zdrową i lekką kolację, ponieważ zbyt obfita utrudnia zasypanie. Wymieńmy także pieluszkę, żeby mieć pewność, że jest czysta. Przed snem przytulmy dziecko i ukołyszmy go przez chwilę w swoich ramionach. Ta prosta czynność jest maluszkowi bardzo potrzebna. W pokoju, gdzie śpi dziecko, powinno być cicho, ciemno. Unikajmy niepotrzebnych hałasów, dzięki temu dziecko łatwiej się uspokoi i zaśnie.
Jeśli to nie pomaga, należy się upewnić, czy nic mu nie dolega. Dziecko podkurcza nóżki, kiedy ma kolkę lub boli go brzuszek. Sprawdźmy także temperaturę.
19 sposobów na uśpienie dziecka
- Otulanie pomaga zwłaszcza noworodkom, ponieważ daje złudzenie, jakby ciągle były w brzuszku. Należy jednak nie spowijać zbyt ciasno, tym bardziej, że nie każde dziecko lubi taką formę.
- Trzymanie za rączkę lub stópkę – dotyk jest bardzo ważny zwłaszcza dla maluchów. Dajemy mu wtedy informację, że jesteśmy obok i może czuć się bezpieczne.
- Czytanie przed snem jest dobrą metodą, pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednią lekturę. Metoda ta sprawdza się w przypadku starszych dzieci, ale może zadziałać przy usypaniu niemowlaka. Samo czytanie przynosi wiele korzyści, a zakorzenienie miłości do książek w dzieciństwie pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka, zwłaszcza, gdy już nauczy się samo czytać. Wybierajmy spokojne lektury, klasyczne bajki,
- Śpiewanie lub nucenie melodii pozwala maluchowi się uspokoić, o ile oczywiście słyszy melodię, a nie fałsz. Dźwięki wydawane pomagają dziecku, słyszy, że mama jest blisko, jest dobrze, można spokojnie spać.
- Spokojna muzyka, na przykład klasyczna jest miłym dodatkiem do usypiania. Może to być także ulubiona muzyka rodziców, której dziecko słuchało będąc jeszcze w brzuchu matki, o ile jest w miarę spokojna.
- Wiele niemowląt lubi szum. Może to być okap, suszarka, albo odkurzacz, oczywiście nie za głośno. Dlaczego akurat taki dźwięk? Ze względu na skojarzenie z odgłosami z brzucha mamy.
- Kocyk albo miła zabawka. Dzieci łatwo przyzwyczajają się do jakiejś rzeczy, która jest dla nich znajoma. Czasem nawet, gdy już podrosną, trzymają w pobliżu ulubiony kocyk z dzieciństwa.
- Smoczek – maluchy już w brzuchu matki ssą kciuk. Należy pamiętać, aby wyjąć go z buzi dziecka, gdy zaśnie.
- Spanie z dzieckiem – dziecko potrzebuje naszej bliskości. Wiele firm oferuje łóżeczka przymocowywane do naszych łóżek, dzięki czemu mamy dziecko blisko, a jednocześnie nie ryzykujemy, że go przygnieciemy.
- Karuzela wisząca nad łóżeczkiem dziecka, spokojnie poruszające się kształty i delikatne dźwięki pomagają maluchowi się uspokoić.
- Pluszaki z bijącym sercem łatwo znajdziesz w sklepie. Spokojny dźwięk pomoże dziecku poczuć się równie bezpiecznie jak w brzuchu matki.
- Kołysanie na rękach lub w nosidełku. Warto jednak trochę się pomęczyć i pobujać malucha w rękach. Dzięki temu
- Ping- pong. Dźwięk odbijanej piłki jest dość monotonny, pozwól dziecku obserwować jak się odbija tam i z powrotem.
- Kontakt wzrokowy – długotrwałe patrzenie na dziecko i czułe przemawianie jest dobrym sposobem nie tylko na usypianie, ale i budowanie więzi.
- Niektóre dzieci uwielbiają zasypiać na rękach, co jednak bywa dość uciążliwe. Można w tym celu skorzystać z piłki fitnesowej, która przy delikatnym ruchu, będzie się lekko uginać pod naszym ciężarem. Dzięki temu kołysanie będzie dla nas trochę lżejsze, bo część pracy wykona piłka.
- Chusteczka higieniczna może nam pomóc w uśpieniu maleństwa. Po rozłożeniu chusteczki wachlujemy nią ponad buzią w taki sposób, by delikatnie ocierały się o jego powieki. Odruchowo będzie zamykał, otwierał, ale po pewnym czasie mu się znudzi.
- Niektóre dzieci lubią przed spaniem pojeździć w wózku, najlepiej po wyboistym terenie. No cóż, czego to się nie robi dla dziecka?
- Tańczenie z dzieckiem na ramionach. Nie chodzi bynajmniej o salsę, raczej o spokojne ruchy
- Metoda na uciekiniera polega na stopniowym oddalaniu się od dziecka, które próbuje zasnąć. Przez pierwsze trzy dni siedzimy przy łóżeczku, a następnie pół metra dalej, stopniowo zwiększamy dystans, aż w końcu opuszczamy pokój. Po jakimś czasie dziecko nauczy się zasypiać samemu.
Najgorsze, co możecie zrobić, to zostawić dziecko w pokoju, by sobie popłakało i zasnęło. Budujecie wtedy w nim przekonanie, że jego potrzeby są nieważne.
To oczywiście tylko wskazówki, dzieci są różne, przez co nie każda metoda zawsze się sprawdza.