Strona główna » 19 sposobów na uśpienie dziecka

19 sposobów na uśpienie dziecka

Małe dzieci często nie dają spać rodzicom, a ukołysanie pociechy do snu także nie jest łatwym zadaniem. Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania dziecka, a często również rodziców. Poznaj 19 sposobów na uśpienie dziecka, aby twoje maleństwo spało spokojnie.

Przed porą spania

Na zasypianie dziecka ma wpływ cały dzień. Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa poprzez spędzanie z nim czasu, a także dbanie o dobre relacje w rodzinie wywierają wpływ na dziecko. Podświadomie maluch wyczuwa, że mama się denerwuje, a ponieważ jeszcze wielu rzeczy nie potrafi zrozumieć, wszelkie odchylenia od normy odbiera jako zagrożenie.
Wieczorne rytuały pomagają dziecku przygotować się do spania. Kolacja, kąpiel, zaśpiewanie kołysanki powinny się odbywać w stałych porach.
Zanim zaczniemy usypiać dziecko upewnijmy się, że zaspokoiliśmy jego potrzeby. Najczęściej dziecko, które płacze przed spaniem to głód, mokra pieluszka, potrzeba bliskości i nadmiar wrażeń. Przed spaniem dziecko powinno zjeść zdrową i lekką kolację, ponieważ zbyt obfita utrudnia zasypanie. Wymieńmy także pieluszkę, żeby mieć pewność, że jest czysta. Przed snem przytulmy dziecko i ukołyszmy go przez chwilę w swoich ramionach. Ta prosta czynność jest maluszkowi bardzo potrzebna. W pokoju, gdzie śpi dziecko, powinno być cicho, ciemno. Unikajmy niepotrzebnych hałasów, dzięki temu dziecko łatwiej się uspokoi i zaśnie.
Jeśli to nie pomaga, należy się upewnić, czy nic mu nie dolega. Dziecko podkurcza nóżki, kiedy ma kolkę lub boli go brzuszek. Sprawdźmy także temperaturę.

19 sposobów na uśpienie dziecka

 1. Otulanie pomaga zwłaszcza noworodkom, ponieważ daje złudzenie, jakby ciągle były w brzuszku. Należy jednak nie spowijać zbyt ciasno, tym bardziej, że nie każde dziecko lubi taką formę.
 2. Trzymanie za rączkę lub stópkę – dotyk jest bardzo ważny zwłaszcza dla maluchów. Dajemy mu wtedy informację, że jesteśmy obok i może czuć się bezpieczne.
 3. Czytanie przed snem jest dobrą metodą, pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednią lekturę. Metoda ta sprawdza się w przypadku starszych dzieci, ale może zadziałać przy usypaniu niemowlaka. Samo czytanie przynosi wiele korzyści, a zakorzenienie miłości do książek w dzieciństwie pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka, zwłaszcza, gdy już nauczy się samo czytać. Wybierajmy spokojne lektury, klasyczne bajki,
 4. Śpiewanie lub nucenie melodii pozwala maluchowi się uspokoić, o ile oczywiście słyszy melodię, a nie fałsz. Dźwięki wydawane pomagają dziecku, słyszy, że mama jest blisko, jest dobrze, można spokojnie spać.
 5. Spokojna muzyka, na przykład klasyczna jest miłym dodatkiem do usypiania. Może to być także ulubiona muzyka rodziców, której dziecko słuchało będąc jeszcze w brzuchu matki, o ile jest w miarę spokojna.
 6. Wiele niemowląt lubi szum. Może to być okap, suszarka, albo odkurzacz, oczywiście nie za głośno. Dlaczego akurat taki dźwięk? Ze względu na skojarzenie z odgłosami z brzucha mamy.
 7. Kocyk albo miła zabawka. Dzieci łatwo przyzwyczajają się do jakiejś rzeczy, która jest dla nich znajoma. Czasem nawet, gdy już podrosną, trzymają w pobliżu ulubiony kocyk z dzieciństwa.
 8. Smoczek – maluchy już w brzuchu matki ssą kciuk. Należy pamiętać, aby wyjąć go z buzi dziecka, gdy zaśnie.
 9. Spanie z dzieckiem – dziecko potrzebuje naszej bliskości. Wiele firm oferuje łóżeczka przymocowywane do naszych łóżek, dzięki czemu mamy dziecko blisko, a jednocześnie nie ryzykujemy, że go przygnieciemy.
 10. Karuzela wisząca nad łóżeczkiem dziecka, spokojnie poruszające się kształty i delikatne dźwięki pomagają maluchowi się uspokoić.
 11. Pluszaki z bijącym sercem łatwo znajdziesz w sklepie. Spokojny dźwięk pomoże dziecku poczuć się równie bezpiecznie jak w brzuchu matki.
 12. Kołysanie na rękach lub w nosidełku. Warto jednak trochę się pomęczyć i pobujać malucha w rękach. Dzięki temu
 13. Ping- pong. Dźwięk odbijanej piłki jest dość monotonny, pozwól dziecku obserwować jak się odbija tam i z powrotem.
 14. Kontakt wzrokowy – długotrwałe patrzenie na dziecko i czułe przemawianie jest dobrym sposobem nie tylko na usypianie, ale i budowanie więzi.
 15. Niektóre dzieci uwielbiają zasypiać na rękach, co jednak bywa dość uciążliwe. Można w tym celu skorzystać z piłki fitnesowej, która przy delikatnym ruchu, będzie się lekko uginać pod naszym ciężarem. Dzięki temu kołysanie będzie dla nas trochę lżejsze, bo część pracy wykona piłka.
 16. Chusteczka higieniczna może nam pomóc w uśpieniu maleństwa. Po rozłożeniu chusteczki wachlujemy nią ponad buzią w taki sposób, by delikatnie ocierały się o jego powieki. Odruchowo będzie zamykał, otwierał, ale po pewnym czasie mu się znudzi.
 17. Niektóre dzieci lubią przed spaniem pojeździć w wózku, najlepiej po wyboistym terenie. No cóż, czego to się nie robi dla dziecka?
 18. Tańczenie z dzieckiem na ramionach. Nie chodzi bynajmniej o salsę, raczej o spokojne ruchy
 19. Metoda na uciekiniera polega na stopniowym oddalaniu się od dziecka, które próbuje zasnąć. Przez pierwsze trzy dni siedzimy przy łóżeczku, a następnie pół metra dalej, stopniowo zwiększamy dystans, aż w końcu opuszczamy pokój. Po jakimś czasie dziecko nauczy się zasypiać samemu.

Najgorsze, co możecie zrobić, to zostawić dziecko w pokoju, by sobie popłakało i zasnęło. Budujecie wtedy w nim przekonanie, że jego potrzeby są nieważne.
To oczywiście tylko wskazówki, dzieci są różne, przez co nie każda metoda zawsze się sprawdza.