Strona główna » 13 bzdur o życiu, w które naiwnie wierzymy

13 bzdur o życiu, w które naiwnie wierzymy

Weryfikowanie informacji

Przesądy, informacje z internetu i to, co mówią nam inni – często są to zwykłe bzdury, w które naiwnie wierzymy. Każdy wie, że informacje warto weryfikować, sprawdzać ich wiarygodność, jednak nie każdy to robi. Tymczasem zewsząd dopływają informacje, które często nie są prawdziwe. Niektóre mądrości o życiu wcale nie są mądrościami, a jednak wciąż w nie wierzymy i do tego dzielimy się nimi z naszymi dziećmi, przyjaciółmi i bliskimi osobami.

Bzdury o życiu – w co wierzymy?

Tego, w co najchętniej wierzymy, chociaż są to zwykłe bzdury jest wiele. Jednak są takie tematy, które mimo iż nieprawdziwe, mają naprawdę dużą rzeszę fanów:

 1. Powinniśmy pić osiem szklanek wody dziennie – czyli 2,5 litra wody każdego dnia. Tak naprawdę wcale nie trzeba tego robić, ponieważ duża ilość wody zawarta jest już w jedzeniu, które spożywamy.
 2. Krótkowzroczność może być spowodowana czytaniem w złym świetle – oczywiście lepiej jest czytać w dobrym świetle, jednak oświetlenie wcale nie musi wpływać na krótkowzroczność. Na razie nie ma dowodów na to, aby oświetlenie podczas czytania wpływało na pojawienie się krótkowzroczności.
 3. Gryzaki powinny być wkładane do zamrażarki – ząbkujące dziecko cierpi, co odbiera komfort zarówno maluchowi jak i jego opiekunom. Wielu rodziców wciąż wierzy w to, że ulgę maleństwu przyniesie gryzak, który wcześniej przebywał w zamrażarce. Tymczasem takie działanie może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Narażamy dziecko w ten sposób na uciążliwe i bolesne podrażnienia, a nawet odmrożenia.
 4. Spożywanie czekolady kończy się trądzikiem – możesz odetchnąć i sięgnąć po kilka kostek, ponieważ nie jest to prawdą. Zostało to udowodnione przez doświadczenia, które nie wykazały, że trądzik może być przyczyną jedzenia czekolady.
 5. Podczas przeziębienia nie można jeść lodów – można. Nabiał nie wzmaga pracy śluzówki, co często można usłyszeć.
 6. Ludzie mają tylko pięć zmysłów – zapach, smak, wzrok, słuch i dotyk. A co z takimi zmysłami jak równowaga, poczucie czasu, bólu czy świadomości ułożenia ciała?
 7. Suplementy witaminowe to doskonały sposób na zdrowie – niestety te małe, kolorowe tabletki wcale nam zdrowia nie zapewnią. To po prostu tak nie działa i wiele wyników badań jest na to doskonałym dowodem.
 8. Na kaca najlepszy jest alkohol – niestety kaca nie uleczymy pijąc piwo czy drinka. Alkohol może nawet pogorszyć sprawę, ponieważ jest moczopędny co sprawia, że łatwo odwodnić organizm i przedłużyć nieprzyjemny stan.
 9. Kluczem, do zachowania trzeźwości na imprezie, jest spożycie posiłku przed rozpoczęciem picia – nie wierz w to absolutnie. Oczywiście posiłek sprawi, że alkohol wchłonie się wolniej, jednak nie ograniczy jego działania.
 10. Brązowy cukier jest zdrowszy niż biały – brązowy cukier swój kolor zawdzięcza zachowania części melasy. Jest to więc biały cukier z pozostałościami melasy, co nie czyni go zdrowszym.
 11. Szczepionki powodują autyzm – to właśnie głównie krzyczą antyszczepionkowcy. Martwe wirusy zawarte w szczepionkach nie mogą nagle się reaktywować i zaatakować organizm.
 12. Zimna pogoda to przyczyna choroby – temperatura nie sprawia, że człowieka staje się bardziej podatny na przeziębienie. Niezależnie od temperatury, zarazki mogą nas zaatakować w każdej chwili.
 13. Jeśli zjesz posiłek, musisz odczekać godzinę zanim pójdziesz pływać – oczywiście pływanie po posiłku może być nieco mniej komfortowe, ale nie ma potrzeby odczekiwania godziny po posiłku przed pływaniem.

Podsumowanie

Jest wiele mitów i bzdur, które zostały wymyślone dawno a wciąż są popularne. Owszem wiele kwestii omawianych w artykule były poruszane przez specjalistów, ale postęp medycyny i rozwój sprawiły, że dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że są to zwykłe mity. Zawsze trzeba weryfikować wiedzę i ją aktualizować, nawet, gdy coś co słyszymy wydaje się być prawdziwe i pada z ust zaufanej osoby. Nie warto wierzyć we wszystko, ponieważ często przez to zmieniamy nawyki niepotrzebnie, albo odmawiamy sobie czegoś a jest to zupełnie bez sensu.