Dzieci, Zabawa

Żelowe woreczki sensoryczne

Pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza niestety… Trochę jakby wieje jesienią, a mnie na samą myśl smuteczek ogarnia, bo zdecydowanie nie zdążyłam nacieszyć się latem…:( W deszczowe dni dorośli raczej zawsze wynajdą sobie jakieś zajęcie, ja na przykład po raz dziesiąty w tym tygodniu układam w szafie ;P, ale co zrobić z dziećmi w taką pogodę…? Ostatnio podpatrzyłam na youtube żelowe woreczki sensoryczne. A że moje dzieci lubią takie eksperymenty, od razu pomysł wdrożyłam w życie! 😉 Od razu powiem, że cieszył się dużym powodzeniem i zainteresowaniem. W szczególności dla Olisia.

 

 

 

Czego potrzebujemy by zrobić żelowe woreczki sensoryczne?

 

 

 

woreczki strunowe (takie z zapięciem)

żel do włosów

marker

drobne elementy do środka woreczka, które go nie przedziurawią

 

 

 

Wykonanie ich trwa dosłownie dwie minuty, gdyż polega tylko na umieszczeniu żelu w woreczku i dodatkowych elementów (dowolność).

 

 

 

My zrobiliśmy dwa rodzaje woreczków.

 

 

 

Pierwszy zadaniowy, gdzie misją dziecka jest przesunięcie paluszkiem elementów we wskazane zbiory (narysowane mazakiem, wcale nie takie proste!). Dobrze jest sobie taki woreczek powiesić przy pomocy taśmy  na oknie, dzięki czemu doznania wzrokowe będą jeszcze intensywniejsze, ponadto ćwiczenie to wzmacnia motorykę małą, ćwiczy skupienie i oczywiście pobudza wyobraźnię. Dla młodszych dzieci można to ćwiczenie wykorzystać do nauki kolorów czy kształtów.

Drugi woreczek to tak zwany misz masz, gdzie umieściliśmy przeróżne elementy (brokat, spinacze, kawior do paznokci – dowolność), które pod wpływem nacisku paluszków przemieszczają się w woreczku. To zdecydowanie silny bodziec dla oczu.

 

 

 

Myślę, że takie woreczki można również wypełnić gotową galaretką spożywczą lub pianką do golenia z barwnikiem. Jednak tych sposobów jeszcze nie próbowaliśmy. Zostawimy sobie je na inne szare i ponure dni, choć mam szczerą nadzieję, że słoneczko szybko do nas wróci… 😉 Gdybyście poszukiwali innych opcji na zabawy ściśle związane z sensoryką zostawiam Wam kilka linków do wcześniejszych wpisów. Ponadto więcej znajdziecie w zakładce Oli&Qba&Spółka 😉

 

 

 

Przykładowe wpisy z sensoryki:

Butelki sensoryczne nie tylko dla najmłodszych

Magiczne kostki lodu. Sensorycznie 🙂

Mała motoryka (ćwiczymy paluszki)

 

 

 

 

Dajcie znać czy wykorzystaliście pomysł i czy dobrze bawiliście się przy tym?! 😉

 

 

 

Kiss!:*

Aga & Oli & Kubuś!