Dzieci, Lifestyle

Zabawa. O uczeniu się, zaufaniu i życiu pełnym entuzjazmu – Andrè Stern

Przeczytałam ostatnio bardzo mądrą książkę dotyczącą dzieci i ich wychowania w zabawie, z zabawą. Stwierdziłam, że koniecznie muszę się z Wami nią podzielić! W szczególności z tymi mamami, które szczycą się tym, że ich pociechy chodzą na tryliardy różnych zajęć edukacyjnych pękając przy tym z dumy! Tak moje drogie, nie popieram tego, jeśli są to wybory nadambitnych rodziców…

Książka prawi w głównej mierze o zabawie. Sam autor, który nigdy nie chodził do szkoły, przekonuje, że zabawa jest najskuteczniejszą formą uczenia się, a rozwój dziecka leży tylko i wyłącznie w jego naturze. On sam wszystkie umiejętności i wiedzę zdobył poprzez zabawę. Oczywiście nie sugeruję tu żebyśmy wypisywali nasze dzieci z przedszkoli czy szkół…;) Andrè Stern zachęca do tego, by całkowicie zaufać dziecku. W zamian za standardowe dla większości rodzin modele przyswajania wiedzy, a także zamiast rywalizacji, (którą de facto wpajamy dzieciom od małego) ukazuje niesamowitą siłę swobodnej i spontanicznej zabawy, poprzez którą dziecko może rozwijać się we własnym tempie. Ukazuje również w jaki sposób maleństwo poprzez zabawę nawiązuje kontakt ze światem, samym sobą i codziennością. Przekonuje, że swobodna zabawa daje dziecku głębokie poczucie spełnienia – a chyba nam rodzicom o to najbardziej chodzi, prawda?

Ponadto z książki dowiecie się dlaczego warto podarować miłość zamiast oceniać i porównywać… Zrozumiecie dlaczego autonomii nie zdobywa się poprzez „odcięcie pępowiny” oraz wiele innych schematycznych bzdur, które powielamy od pokoleń!

Poza tym autor porusza wiele innych i ciekawych kwestii m.in. dlaczego nie powinniśmy poprawiać naszych dzieci, kiedy robią błędy czy o tym, że pragnienie zabawy bywa niekiedy silniejsze od bólu…

Na serio mądra lektura napisana w prosty  i przejrzysty sposób. W niektórych zdaniach nieco odbiega od naszej rzeczywistości, ale mimo wszystko uważam ją za pozycję, po którą powinien sięgnąć każdy rodzic – najlepiej jak najwcześniej!

Książka kończy się przepięknymi słowami: ” Nie musisz się zmieniać, nie musisz się starać, żeby się im przypodobać. Kocham Cię, bo jesteś taki, jaki jesteś. A jesteś doskonały.”