CODZIENNIK, OLIWIER & SPÓŁKA

Tego nie wolno Ci zrobić Twojemu dziecku!

„Są dwie trwałe rzeczy,

które możemy dać w spadku naszym dzieciom:

pierwsze to korzenie, druga to skrzydła”

W. Hodding Carter

 

Pamiętacie dobrze swoje dzieciństwo? Najwcześniejsze momenty z mojej głowy jakie mi się zapisały to przyblakłe historie z czasów kiedy miałam jakieś 3,5 roku… Z pozostałymi wcale nie jest lepiej, ponieważ niekiedy nawet jest mi ciężko przypomnieć sobie konkretne sytuacje z czasów studiów! I to wcale nie dlatego, że żyłam jedną wielką imprezą!;) Pamięć często zawodzi, ale pewne sytuacje i poczucie bezpieczeństwa w wybranych kwestiach pozostają na zawsze… Wiara również! Wbrew pozorom nie mam tu na myśli wiary w Boga, ojczyznę czy tym podobne.

Mogę zapomnieć o wielu zwariowanych chwilach, wymazać z pamięci smutne sytuacje, zapomnieć o potknięciach, mogę… Mimowolnie mogę się ich pozbyć z mojej głowy jak odrastającego paznokcia. Mam prawo nie pamiętać pierwszych dni w szkole, pierwszego tuszu do rzęs czy wesela koleżanki, ale tego nie zapomnę nigdy! Wiary! Tego, że KTOŚ nigdy we mnie nie zwątpił, w moje siły i marzenia. Nawet w momentach kiedy nie wszystko wychodziło jak trzeba, boleśnie uwierało, nawet gdy popełniałam grzeszki młodości. Wiara w to, że dam radę, że potrafię, a nawet jeśli nie to nic straconego bo się nauczę, że przeskoczę i nie polecę w dół. Budujące zaufanie, że nawet jeśli się potknę i upadnę bardzo nisko, mam zawsze do kogo wrócić… Do kogoś, kto nie będzie mnie oceniał i rozliczał z każdego upadku, a będzie świętował razem ze mną fakt, że się podniosłam! Wiara, która daje poczucie bezpieczeństwa, miłości, która podnosi samoocenę od najmłodszych lat. W moim przypadku osobą, która to we mnie zaszczepiła na zawsze była i właściwie jest moja mama. Poza tym, że rodzice mnie wykształcili, dali mi dom i wszystko inne co tylko mogli dać to chyba najlepsza rzecz jaką mogli mi ofiarować… Coś czego nie można kupić za żadne pieniądze.

Pamiętaj – nigdy nie przestawaj wierzyć we własne dziecko i jego siły! Choćby cały świat był przeciwko Wam! Jeżeli Ty nie uwierzysz w jego moce, nie uwierzy Ono samo, nie uwierzy również nikt inny. Stawaj murem, wierz i motywuj! Tylko ono samo zna doskonale swoje możliwości, dlatego nie pozwól by ktoś inny stawiał Wam granice bądź oceniał z góry. Nigdy nie wolno Ci zwątpić! Chociażby dlatego by podróż przez życie była łatwiejsza… Wiara czyni cuda!