Dzieci, Lifestyle

STOP FAS!!!

Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień FAS ( World FAS Day ). To święto, które ma na celu uświadomić mamom i przyszłym mamom, jakie są skutki spożywania alkoholu w ciąży. Jego straszny wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości na rozwój dziecka.

 

 

 

Niby temat oklepany, niby wszyscy wiemy o co chodzi, według opinii powszechnej wszyscy orientujemy się, że alkohol w ciąży jest szkodliwy dla dziecka i mamy, a jednak problem jest wciąż ogromny… Czy wiecie, że w Polsce rocznie rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa! Statystyki są porażające!

 

 

 

FAS czyli płodowy zespół alkoholowy, występuje w wyniku nagminnego spożywania przez przyszłą mamę dziecka alkoholu. Nie ma dokładnych danych, mówiących o tym jaka dokładnie ilość alkoholu wywołuje tę chorobę. Nawet niewielkie ilości mogą przyczynić się do poważnych zaburzeń… Nie warto ryzykować choćby lampką wina czy innym” lekkim” trunkiem. Pamiętaj, że pod Twoim sercem jest mały człowiek, zupełnie zależny od Ciebie… Nie krzywdź, nie ryzykuj… Dbaj od początku, daj szansę na piękne życie… Bo teraz serca masz dwa… <3

 

 

 

Dla mnie sprawa jest oczywista i prosta jak budowa cepa, jestem w ciąży = nie piję, podobnie jak nie wypuszczam się na głęboką wodę kiedy nie umiem pływać, czy nie jeżdżę gdy piję! I już! Nie ma tłumaczenia, nie ma taryf ulgowych!

A tak tylko w ramach przypomnienia kilka faktów, o tym co może spowodować picie alkoholu w ciąży:

 

 

 

 *anomalie w budowie wątroby, nerek, narządów płciowych, serca

*problemy ze słuchem, opóźnioną zdolność mówienia

*wady układu kostno-mięśniowego i zaburzenia czucia głębokiego, problemy z koordynacją ruchową

*skłonności depresyjne i lękliwość

*skłonność do uzależnień

*zaburzenia zachowania, niedostosowanie społeczne, trudności w przewidywaniu konsekwencji swoich czynów

*niski wzrost i małogłowie

*dysmorfie twarzy, twarz jest niesymetryczna, płaska, nos najczęściej zadarty, oczy dziecka szeroko osadzone, rynienka podnosowa słabo zaznaczona, górne wargi wąskie, itp.

* zmniejszone pole widzenia, słabą pamięć wzrokowa

*podwyższony próg bólu lub też nadwrażliwość na ból

*problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się

*nadpobudliwość

 

To tylko niektóre konsekwencje picia alkoholu w ciąży. Czy warto tak ryzykować? Czy warto narażać kogoś, kto powstał z nas samych na tak ciężki start i resztę życia, gdyż konsekwencje są nieodwracalne…

 

 

 

STOP FAS!!!

 

 

Zdjęcie pixabay.com