Lifestyle, Tu i Tam

Stolica w Europie, która na zawsze skradła moje serce!

Kiedy ostatni raz byłaś z mężem / partnerem w podróży dłuższej niż te weekendowe sam na sam? U nas miało to miejsce cztery lata temu, kiedy byłam w ciąży z Oliwierkiem. Naszym miejscem docelowym była Praga. Spędziliśmy tam tydzień tylko we dwoje. To był niezapomniany wyjazd z wielu powodów.

 

Pomijając fakt hotelu z „dupy”, który miał znajdować się w centrum miasta, a był oddalony od niego jakieś 5km… Śniadania w formie bufetu podawali tam na zasadzie: trzy bułki na dziesięć osób i dwa plasterki wędliny, albo wstawałaś bladym świtem – albo nie jadłaś! Fakt autentyczny! To był mój pierwszy i ostatni wyjazd nabyty na zasadzie zakupów grupowych. Pomijając również blokady na kołach naszego auta w centrum miasta i nieudolność w próbach dogadania się z policjantami…Nie biorąc pod uwagę tych śmiesznych zbiegów okoliczności Praga odcisnęła się w moim sercu bardzo mocno!

Nie byłam osobiście we wszystkich stolicach Europy, baaa – nie byłam nawet w połowie z nich, ale… Póki co, ta dla mnie jest najpiękniejsza i najbardziej wyjątkowa. Nie widziałam w życiu drugiego tak klimatycznego Starego Miasta. Nie znałam drugiej takiej aglomeracji gdzie wszystko współgra ze sobą w tak idealny sposób. Każdy najmniejszy szczegół, każda uliczka, kamienica, most czy katedra. Wszystko stanowi jedną spójną całość, nawet centrum handlowe. Magia jest w każdym zakamarku tego miasta. A jego dusza unosi się tak nisko, że czujesz ją w każdym urywku. Przesyt, ale bez zbędnego kiczu. Wiecie, nawet Paryż choć taki urokliwy, nie zrobił na mnie tak ogromnego wrażenia!

Praga jak pewnie wiecie jest największym miastem w Czechach, zamieszkuje ją około 1,2 mln ludzi, a oprócz tego dwa razy tyle to przyjezdni turyści z różnych zakątków świata. Co zresztą da się zauważyć spacerując po mieście. Bogata baza noclegowa daje również wiele możliwości, czego akurat nie można było powiedzieć po naszym hotelu!;):P Miasto obfituje w liczne atrakcje dla młodych, dzieci jak i dla starszych osób. Każdy znajdzie tu kawałek siebie! Co zatem skradło moje serce w szczególności:

MOST KAROLA

To najstarszy i najbardziej rozpoznawalny most w tym mieście. Łączy pierwszym traktem Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana. Długi na 516m i szeroki na 10m. W ciągu dnia most tętni życiem, turyści podziwiają jego architekturę i klimat. tutaj zaopatrzysz się w wyjątkowe pamiątki, bibeloty, a nawet można zakupić swój portret. Widok z niego również należy do jednego z najpiękniejszych.

ZAMEK HRADCZANY

Olbrzymi kompleks zamkowy, który niegdyś był siedzibą królów czeskich. Położony jest na Hradczanach (dzielnica). Aktualnie rozciąga się na powierzchni 45ha , otaczając trzy wewnętrzne dziedzińce. Teren jest zatem przeogromny. Z pierwszego dziedzińca wchodzi się w Bramę Macieja na drugi dziedziniec, gdzie znajduje się urokliwa fontanna barokowa. Stąd dostaniemy się na kolejny dziedziniec i zarazem centrum kompleksu zamkowego, z kolejnym miejscem, którego obraz zapadł mi mocno w głowę, mianowicie:

KATEDRA ŚW. WITA

Na chwilę obecną przechowywane są w niej czeskie klejnoty koronacyjne. W podziemiach zaś znajdują się grobowce czeskich królów. Katedra uważana jest za symbol duchowy Czech. Stanowi największy kościół Pragi, patrząc na niego z perspektywy małego człowieka jak ja, nie sposób się zachwycić jej ogromem, architekturą i magicznym klimatem. Jedyna taka jaką widziałam.

ZŁOTA ULICZKA

Przylega do murów Zamku Praskiego. Legenda mówi, ze w średniowieczu zamieszkiwali ją alchemicy, wyrabiający złoto. Główną atrakcją uliczki są miniaturowe domy, które są otwarte dla zwiedzających.To bajkowe i zarazem malownicze miejsce. Nie można go ominąć będąc w tym mieście.

WYSZEHRAD

To wzgórze, które znajduje się na prawym brzegu Wełtawy. Na jego szczycie znajduje się Zamek Wyszechradzki. Z tego miejsca Praga odsłania swoje najpiękniejsze widoki! Ta cudowna panorama zostanie chyba w mojej głowie na zawsze. Zamek otoczony jest Parkiem Wyszechradzkim, który zachwyca nawet tych, którzy nie specjalnie lubią tego typu klimaty. Na wzgórzu znajdują się również dwa najstarsze obiekty Wyszechradu: rotunda św. Marcina i kościół św. Piotra i Pawła.

RYNEK STAROMIEJSKI

Wspaniałe miejsce, otoczone z każdej strony wiekowymi kościołami i kamienicami. W 1992 roku został wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego Unesco. Nie bez przyczyny. To serce tego miasta. Tutaj dzieją się rzeczy magiczne. Koncerty, pokazy tańca, malowideł czy miejskich „czarodziejów”. Ogrom turystów od rana po wieczór mówi sam za siebie. Klimatyczne knajpki zapraszają pięknym zapachem. Do głównych atrakcji rynku należy zegar astronomiczny Orloj, znajdujący się na południowej stronie ratusza. Równo co godzinę zbiegają się przy nim tłumy ludzi, by obejrzeć spektakl wystawiany przez figurki reprezentujące śmierć, chciwość, próżność, dwunastu apostołów i Turka. Sam mechanizm jest na serio imponujący.

Oczywiście Praga kryje jeszcze wiele pięknych miejsc, chociażby takich jak Wzgórze Petrin czy dzielnica żydowska. Nie sposób wszystkich wymienić. Urok i zasoby tego miasta są nieobliczalne! Marzy mi się by wrócić tam jeszcze kiedyś z chłopcami i R. Jeśli tylko będzie okazja na pewno to zrobimy!

A jakie są Wasze ulubione miasta w Europie, o których nie możecie zapomnieć?

Praga na zawsze w moim sercu! <3

p.s. A na zdjęciach Mr.&Mrs. Maszkiewicz piękni, młodzi i bezdzietni! ;D Cztery miesiące później urodził się Oli!:)) Przepraszam za jakość zdjęć, ale w czasach tak zamierzchłych nie posiadałam lepszego aparatu!;p Zdjęcia tym samym nie oddają uroku tego miasta!