CODZIENNIK, OLIWIER & SPÓŁKA

Rozbudź w dziecku magię Świąt!

Nie macie czasami wrażenia, że świat idzie w dziwnym kierunku? Liczy się tylko tu i teraz, to co mamy w portfelu, w domu, w samochodzie, w lodówce. Bardzo często przestajemy pielęgnować piękne tradycje, zwyczaje świąteczne, skupiając się na rzeczach czysto materialnych. Gdzie zatem magia? Gdzie oczekiwanie na to co najistotniejsze?

 

Czy wiecie, że 89%  dzieci w klasach 0-3 na pytanie dziennikarza (chyba wirtualnej polski o ile dobrze pamiętam), o to z czym kojarzą się mu święta, odpowiedziało, że z prezentami. W zasadzie to nawet trochę naturalne, ponieważ dzieci skupiają się głównie na tym co przyjemne, ale… 70% dzieci w starszych klasach nie zna lub zna „po łebkach” historię narodzenia Pana Jezusa… Trochę niepokojący ten procent, prawda? Świętujemy, ale tak naprawdę nie wiemy co, albo gorzej – poddajemy się komercjalizacji i świętujemy dla świętowania…

 

A gdzie kolędowanie, wspólne oczekiwanie, szopka z Dzieciątkiem, gdzie robienie ozdób i przygotowywanie potraw świątecznych? To były priorytety za czasów mojego dzieciństwa. Oczywiście czasy się zmieniły, nikt się już nie podnieca, że udało mu się kupić ładne bombki i nie ma pokoleniowych łańcuchów, ale… Moje wspomnienia wciąż pozostają żywe… Podejrzewam, że większość tu osób urodzonych do lat dziewięćdziesiątych tak ma… A co będzie z wspomnieniami tych dzieci? Czy będą pamiętały te wszystkie piękne prezenty za 20 lat?

 

W tym roku sobie postanowiłam, że stanę na głowie, żeby chociaż odrobinę tej świątecznej magii zaszczepić w chłopcach. I choć póki co, średnio idzie to wszystko  z moimi planami ze względu na choróbska, to jak tylko się wykaraskamy zamierzam angażować ich we wszystkie zadania świąteczne. Ubieranie choinki, porządki, prace w kuchni, przystrajanie domu, własnoręcznie robione prezenty to tylko namiastka. Pragnę by doskonale znali historię Świąt Bożego Narodzenia, losy Dzieciątka, polskie tradycje i zwyczaje. Do tego celu zaopatrzyłam się w kilka fajnych książeczek, które pomogą zrozumieć im, czym tak na serio są święta. Nie zawsze sposób przekazywania pewnych opowieści jest dla nas – rodziców łatwy, za to w książkach przeznaczonych dla dzieci wszystko mamy jasno i klarownie opisane dziecięcym językiem, zatem przekaz jest łatwiejszy. Trzeba się wspomagać, prawda;)

 

„Przygoda Gwiazdki” – Wydawnictwo Zielona Sowa. Super opcja dla najmłodszych maluszków typu Kubuś, jak i dla starszaków. Jedna z niewielu takich. Twarda oprawa i wszystkie kartki. Pięknym, przystępnym dla dziecka językiem opisana jest historia Gwiazdki Betlejemskiej. Książeczka z tak zwaną mądrością na końcu!;)  Dodatkowo zawiera szablony do odrysowania.

 

„Najpiękniejsza Choinka” – Wydawnictwo Wilga. Twarda oprawa i strony, piękne ilustracje. Również świetnie się sprawdzi u tych najmłodszych. Opowieść nie tylko o świętach, ale i o przyjaźni…

 

Obrazki dla maluchów „Boże Narodzenie” –  Wydawnictwo Olesiejuk. Twarda oprawa i strony. Doskonale się sprawdza zarówno u Oliśka jak i Kubusia. Uniwersalna. W bardzo obrazowy sposób opowiada o zwyczajach przedświątecznych, o tradycji, Mikołaju, jego pracy i narodzinach Dzieciątka. Ze względu na mnogość kolorowych ilustracji, dzieci wciągają się błyskawicznie. Mają wiele innych super propozycji z tej serii.

 

„Magia Świąt”  – Wydawnictwo Zielona Sowa. Twarda oprawa. Polskie zwyczaje, kolędy, opowieści. To zbiór najważniejszych informacji o świętach, tradycji i obrzędach w jednym. Znajdziecie tu dużo kolęd, fajnych i prostych prac twórczych do wykonania przez dzieci, Wigilijne przysmaki i całkiem sporo opowiadań do poduszki! 😉 To jednak wersja  dla trochę starszych dzieci, dla przedszkolaków i powyżej. Choć powiem szczerze, że Kubuś generalnie uwielbia kiedy mu się czyta i odleciałby nawet przy Wyborczej, więc też jest zadowolony! 😉

 

„Magiczne Święta” – Wydawnictwo Wilga. Książka jak dla mnie również polecana starszakom. Twarda oprawa, piękne, kolorowe ilustracje. Książeczka zrobiona jest jakby w formie kalendarza, od 1-go, aż do 26-tego grudnia. Każda pojedyncza data to inna historia, opowiadanie, kolęda, sposób na ozdoby świąteczne czy przepis. Tutaj dziecko odkryje dlaczego zostawia się jedno wolne miejsce przy Wigilijnym stole, po co dzielimy się opłatkiem i czym jest czas oczekiwania. Polecam szczególnie dla ciekawskich dzieciaków!;)