Dzieci, Lifestyle

Wartościowe książki na rodzicielskie dolegliwości

Kochani, dzisiaj chciałabym zaproponować Wam dwie warte uwagi książki od Wydawnictwa Laurum. Problematyka dość powszechna jak na czasy, w których żyjemy, tym bardziej warto się nad nimi pochylić. Myślę, że to propozycje nie tylko dla obecnych rodziców, ale także dla opiekunów czy wszystkich innych, którzy mają stały kontakt z dziećmi, bądź dla tych, którzy dzieci dopiero planują.

 

 

„Z NOSEM W EKRANIE”

Szklana pułapka czy szansa na rozwój twojego dziecka?

Anya Kamenetz

 

Gdyby każdy z nas miał się szczerze przyznać do tego, ile nasze dzieci spędzają czasu przed telewizorem, tabletem czy komputerem, pewnie nieźle byśmy się zdziwili… Mam wrażenie, że dzisiaj nie ma wychowania bez technologii… Moje dzieci tez oglądają bajki, najczęściej w tv, rzadziej na innych urządzeniach. Są dni, kiedy w ogóle obejdzie się bez kolorowych kreskówek, a w inne potrafią to całkiem sprawnie nadrobić – chociażby podczas choroby. Niestety czasami te bajki czy gry ratują życie – wiecie o co chodzi… 😉 Najważniejsze chyba aby zachować umiar, by szklany ekran nie stał się znaczną częścią życia.

 

Gdzie jest granica? Jak zachować równowagę między technologią a realnym życiem? Licząc się z tym, że cyfrowa rzeczywistość jest wszędzie i prężnie poszerza swoje horyzonty. Nieuniknione. Na te i inne pytania związane z dziećmi i technologiami stara się odpowiedzieć autorka książki.

 

Anya Kamenetz dzieli się z nami wieloma prostymi wskazówkami w jaki sposób pomóc zarówno nam jak i dzieciom odnaleźć się i dobrze funkcjonować w erze cyfrowej. Nie rzadko korzystanie przez dzieci z dóbr jakie oferują nam nowoczesne media uznawane jest za coś negatywnego. W książce znajdziemy wiele licznych przykładów z życia, ukazujących w jaki sposób możemy wykorzystać technologię, a także uczynić z niej źródło wiedzy i kreatywnej zabawy. Znajdziecie tu wiele cennych wskazówek w jaki sposób możemy określić właściwą rolę technologii. Nie zawsze moje stanowisko jest zgodne z tym co zawiera treść książki, nie mniej jednak wychwyciłam wiele ciekawych wątków, które pozwoliły mi lepiej zrozumieć „jasną stronę” nowych technologii.

 

Wielkim plusem jest fakt, że to poradnik poparty aktualnymi badaniami i faktami, a nie mądrościami wyssanymi z palca. Wniosek: racjonalne i mądre korzystanie z nowych mediów nie uczynią z naszych dzieci otumanionych zombie, czy jak kto woli nie spowodują wyłączenia z życia szarych komórek. Wszystko jednak jest sztuką umiaru i wyznaczania priorytetów.

 

 

 

„PRZESTAŃ MÓWIĆ, ZACZNIJ ROZMAWIAĆ”

Trzy kroki do skutecznej komunikacji z dzieckiem

Heather Turgeon, Julie Wright

 

Też macie wrażenie, że w dzisiejszej dobie najtrudniejszą i najbardziej wymagającą rzeczą jest komunikacja? Prosta, zwykła komunikacja… Zakłócona tak wieloma bodźcami, pełna emocji,  ciągłego pośpiechu, niekiedy napięcia. Chyba się ze mną zgodzicie?!

 

W komunikacji rodzic – dziecko też często bywa różnie… To co nam się wydaje oczywiste, dzieci często rozumieją na opak. Jako rodzice musimy mieć mnóstwo cierpliwości i zrozumienia do emocji naszego małego człowieka, nie raz trzeba się dostosować, dokonać zmian (nawet tych drobnych), zagryzać zęby i zaciskać pięści, oddychać głęboko i liczyć do stu! 😉

 

„Przestań mówić, zacznij rozmawiać” to doskonały poradnik dla wszystkich rodziców, którzy pragną skuteczniejszej komunikacji z dziećmi, chcą lepiej rozumieć odczucia dziecka i sami być rozumiani. Wychowanie dzieci bywa trudne i towarzyszą temu różne emocje, niekiedy bardzo skrajne. Autorzy opracowali pewien model, w którego skład wchodzą okazywanie zrozumienia, wyznaczanie granic i rozwiązywanie problemów. Nie skupiają się tylko na tym, aby oczekiwania rodzica zostały spełnione, ale również by dziecko zostało prawidłowo zrozumiane i wysłuchane.

 

Słuchajcie jak dla mnie to trochę taka biblia rodzicielstwa. Świetna! W środku znajdziecie mnóstwo problematycznych przykładów, z którymi stykamy się na co dzień , żaden z nich nie jest zamiatany pod dywan, a dokładnie opisany, rozłożony na czynniki pierwsze. Znajdziecie tu mnóstwo wskazówek jak sobie poradzić z nagłymi atakami złości, jak skutecznie motywować i zachęcać dziecko do współpracy. Ale nie tylko, książka nawiązuje również do relacji pomiędzy rodzeństwem. Kluczem do całego procesu jest empatia i zrozumienie, do których czasami nam tak daleko… Jednak wszystko można wypracować.

 

Wiem, że poradnik nie wychowa nam potomstwa, wiem że sami musimy w to włożyć mnóstwo swoich zasobów, ale…! Warto się wspierać taką literatura. Dla siebie, dla dzieci, dla lepszej komunikacji, lepszego zrozumienie siebie nawzajem! Napiszę tylko na koniec, że to na tę chwilę jedna z moich trzech ulubionych pozycji książkowych dla rodziców! Kawał wiedzy opisany prostymi, jasnymi słowami. Pamiętajmy, że jeśli wymagamy by dzieci nas słuchały, w pierwszej kolejności my powinniśmy nauczyć się słuchać ich. <3 Nadmienię tylko na koniec, że nie przeczytałam tej książki tylko połknęłam ją w jeden dzień! 😉 Polecam Wam po stokroć!!!!

 

 

 

Książki znajdziecie tu —-> Przestań mówić, zacznij rozmawiać i tu —-> Z nosem w ekranie