Lifestyle, Tu i Tam

20 powodów, dla których warto przyjechać do Lublina

Dzisiaj zapraszam Was na „mini” wirtualną wycieczkę po moim mieście, nie rodzinnym, jednak zamieszkałym od jakiś 13-stu lat i mocno ukochanym. Jednak dziś bez zbędnych sentymentów!;)

Nie bez powodu Lublin nazywany jest miastem inspiracji. To miasto z sercem, charyzmą i niesamowitym potencjałem. Miejsce, gdzie wiele widoków zapiera dech w piersiach, nie mniej niż w wielkich stolicach europejskich! Znajdują się tu zakątki, gdzie czas zatrzymał się dobrych 100 lat temu, jak i super nowoczesne obiekty zachwycające swoją architekturą. Lekcji historii w tym wpisie nie odnajdziecie, a tylko moją osobistą opinię na temat miejsc, które koniecznie w tym mieście należy zobaczyć! Kto był, ten wie, że drugiego takiego miasta w Polsce nie znajdziecie! No to zaczynamy:

 1. BRAMA KRAKOWSKA – to jeden z najważniejszych symboli miasta. Przekraczając jej progi przenosicie się do zupełnie innej rzeczywistości, z innej epoki. Piękna, potężna z punktem obserwacyjnym na jej szczycie.
 2. STARE MIASTO – muszę się przychylić do stwierdzenia wielu osób, które mówią, że Lublin ma najpiękniejszą starówkę w Polsce! Od razu wspomnę, że to nie jest zdanie tylko Lublinian!;) Tak więc opinię możecie uznać za całkiem obiektywną. Szereg kamienic jakie tu znajdziecie, zachwyca swoją architekturą i różnorodnością. Klimatyczne knajpki z ogródkami i regionalnymi przysmakami zapraszają pięknym zapachem, wyjątkowym wystrojem i widokiem na najpiękniejsze zabytki Starego Miasta. O potrawach regionalnych można by pisać wiersze czy ody do chociażby cebularza!;D
 3. PLAC PO FARZE – jedna z większych atrakcji Starego Miasta. Pozostałości po pierwszym, zbudowanym w murach miasta kościele parafialnym pw. Św. Michała Archanioła. Miejsce gdzie rozpościera się wspaniały widok na Zamek Lubelski i panoramę miasta. Doskonały punkt widokowy.
 4. LUBELSKA TRASA PODZIEMNA – to około 280 metrów trasy turystycznej biegnącej pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Powstała z połączenia kilkunastu staromiejskich piwnic, których historia sięga początku VXI wieku. Zostały one połączone korytarzami i w ten sposób powstał podziemny labirynt. Najważniejszym punktem w podziemiach jest ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina.
 5. ARCHIKATEDRA LUBELSKA – przepiękny kościół, który zachwyca swoją architekturą zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną. Przyszli nowożeńcy „biją” się o terminy ślubne w tym miejscu.
 6. BRAMA GRODZKA – niegdyś strzegła przejścia w obronnych murach miejskich. Stanowiła także łącznik między miastem chrześcijańskim i żydowskim. To właśnie ona Starym Miastem prowadzi i otwiera drogę do Zamku Lubelskiego.
 7. ZAMEK LUBELSKI – choć przez niektórych uważany za niezbyt zachwycający obiekt, dla mnie to i tak serce Lublina. Potężny, masywny pozwala wczuć się w historię dawnych czasów. Nie sposób nie wspomnieć o KAPLICY TRÓJCY ŚWIĘTEJ, która znajduje się na wzgórzu zamkowym i jest jego nieodłącznym elementem. Wybierając się na Zamek musicie pamiętać, że rezerwacja wejścia do Kaplicy jest obowiązkowa. Kolejnym ważnym punktem i zarazem najstarszym na wzgórzu zamkowym jest BASZTA, nazywana także „donżonem”. Ma ona wysokość 20 metrów, a grubość jej murów sięga nawet 4 metrów! Stoi niczym dumna dama!:) Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego możecie podziwiać praktycznie całą panoramę miasta.
 8. BASZTA GOTYCKA – odnajdziecie ją przemieszczając się po malowniczych uliczkach Starego Miasta. Stanowi ona fragment murów obronnych.
 9. PLAC RYBNY – jest nieodłącznym elementem Starego Miasta. Było to dawne miejsce targowe, na którym handlowano rybami złowionymi w rzece Czechówce. Niesamowicie klimatyczne miejsce, owiane nutką tajemnicy. Do Placu Rybnego prowadzi urokliwa BRAMA RYBNA.
 10. JARMARK JAGIELLOŃSKI – to coroczny festiwal bazujący na kulturze tradycyjnej. Podczas tej imprezy możecie zakupić najprawdziwszy chleb na zakwasie, kiełbasę z domowej wędzarni, cebularze czy inne smakowite cuda! Ponadto odnajdziecie tu wszelakiego rodzaju rękodzieło, będziecie mogli zaopatrzyć się w haftowane serwety czy ręcznie kuty miecz!:)
 11. CARNAVAL SZTUKMISTRZÓW – niesamowita, cykliczna impreza z pompą, która do tego miasta sprowadza dzikie tłumy!:) Istotą Carnavału jest zabawa. Toteż przechadzając się w tym okresie ulicami miasta odnajdziecie na każdym kroku tych co chodzą po linach, żonglerów, tych co kręcą hula-hop, jak i tych, którzy połykają ogień!:) Emocji podczas tych kilku dni na pewno Wam nie zabraknie – gwarantuję!;)
 12. NOC KULTURY – to również coroczna impreza tego miasta. Inspiruje do odkrycia klimatu miasta, poprzez sztukę, ożywia ulice Lublina, zaułki, miejsca nieznane, otwiera drzwi muzeów, teatrów i galerii, zachęcając mocno przy tym do obcowania z kulturą i czerpania energii miasta. To nic innego jak sztuka prezentowana w przestrzeni miejskiej.
 13. KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE – to jedna z głównych ulic Lublina, częściowo wyłączona dla ruchu kołowego i przekształcona w strefę pieszą. To tutaj znajduje się plac Władysława Łokietka i budynek nowego Ratusza. Znajdziecie tu mnóstwo restauracji i kawiarni z ogródkami, gdzie można spokojnie przysiąść i delektować się serwowanymi wspaniałościami!:)
 14. PLAC LITEWSKI – znajduje się w samym centrum Lublina. Dawniej były tu urządzane parady wojskowe. Jakiś czas temu został przebudowany i na nowo pięknie zagospodarowany. To tutaj możecie aktualnie podziwiać wspaniałe FONTANNY, cyklicznie są przygotowywane ich pokazy. Widok niczym z amerykańskich filmów, zapiera dech w piersiach. W dzień największa atrakcja dla ciapiących się tam dzieciaków.
 15. MUZEUM NA MAJDANKU – punkt obowiązkowy na mapie Lublina. Równie ważny jak i smutny. To właśnie tutaj znajdował się niemiecki obóz koncentracyjny. Gwarantuję Wam, że przybycie tutaj da Wam porządną lekcję historii i nie raz przyprawi o ciarki na skórze.  Widoki, które zapamiętuje się na całe życie…
 16. MUZEUM WSI LUBELSKIEJ – to jeden z największych skansenów w Polsce. Prezentuje różnorodność kulturową całego województwa, poprzez połączenie architektury jak i eksponatów. Jest tu mnóstwo przedmiotów związanych z życiem dawnej wsi, obrazujących jej zwyczaje, obrzędy i tradycje. Fajne miejsce na wiosenne i letnie wycieczki rodzinne.
 17. OGRÓD BOTANICZNY – kolejne miejsce, gdzie warto wybrać na rodzinną wycieczkę.  Kolekcje Ogrodu liczą ponad 1600 gatunków roślin. Piękne widoki i obcowanie z naturą niesamowicie wycisza i zarazem dodaje pozytywnej energii.
 18. OGRÓD SASKI – to nasz miejski ogród, znajdujący się praktycznie w samym sercu miasta. Cieszy się ogromną popularnością. Zachęca do spacerów, nie tylko rodzinnych. Zaopatrzony w wiele miejsc do wypoczynku, zabawy dla dzieci czy miejsce do imprez. Wiosną i latem urzeka kwitnącymi kwiatami, jesienią zachwyca kolorami spadających liści, a zimą rozkochuje widokiem zalegającego śniegu na rozmaitej roślinności.
 19. FILHARMONIA LUBELSKA – dzisiaj to chyba jeden z najnowocześniejszych budynków lubelskiej architektury. Kiedyś odstraszał swoim widokiem, dziś na szczęście jest powodem do dumy. Budynek rozpoznacie po specyficznych szklanych ścianach.
 20. LODY BOSKO – kiedy mowa o pięknych i ciekawych miejscach w Lublinie, które możecie tu obejrzeć, nie sposób nie wspomnieć o przystanku, który w najmilszy z możliwych sposobów osłodzi Wam wycieczkę!;) Mowa właśnie o lodach BOSKO, sądzę, że zbędne będzie tłumaczenie Wam jak do nich dostrzeć, gdyż sami je zobaczycie po kilometrowej kolejce!;P 😉 Najlepsze lody w mieście, cieszące się doskonałą opinią, wspaniałym smakiem, a sama lodziarnia wyjątkowym klimatem! Byłoby grzechem nie zawitać tutaj będąc w Lublinie!:)

Oczywiście to tylko namiastka, jest wiele innych imponujących miejsc i wydarzeń w Lublinie, m.in. chociażby: MOST KULTURY, PAŁAC CZARTORYSKICH, KOŚCIÓŁ PW. ŚWIĘTEGO DUCHA, czy KATEDRA PRAWOSŁAWNA. Pod względem rekreacyjnym największym zainteresowaniem cieszy się ZALEW ZEMBORZYCKI, oraz znajdujący się tuż obok kompleks basenów SŁONECZNY WROTKÓW. Serio, nie sposób wymienić wszystkich pozytywnych zasobów tego miasta!

Wszystkich tych, którzy nie byli zapraszam serdecznie – nie będziecie żałować! A tych, którzy widzieli, mówię: chodźcie jeszcze raz i kolejny!!!;D Został ostatni miesiąc wakacji, zatem pakujcie manatki i przybywajcie!:D Czekam tu na WAS!:)):*

Aga:*